Hírek

Szenttamas.rs

 

Dédmamáink kalácsa ötödször

 

A Citadella Civil Szervezet szervezésében a szenttamási Zsbeszínházban, 2017. április 8-án 5. alkalommal került megrendezésre a Dédmamáink kalácsa elnevezésű gasztronómiai rendezvény. Az érdeklődők az elkészített finomságokat délelőtt 9 és 12 óra között adhatták le, az ünnepi műsorra és az eredményhirdetésre pedig délután 17 órától került sor.

Mikustyák Éva

Ami a kalácsok felhozatalát illeti Mikustyák Éva, a Citadella elnökségi tagja elmondta, ezúttal is érkeztek vidéki kalácsok, mégpedig Nádaljáról és Brazíliából, a versenyre pedig az ügyeskezű asszonyok összesen 69 fajta sós és édes kalácsot neveztek be: – A kalácsokat négytagú zsűri értékelte: Tóth Ilona cukrász, a zsűri elnöke, a tagok pedig Süge Valéria cukrász, Szokola Éva háziasszony és Branka Radović háziasszony. A felhozatalt illetően elmondható, hogy a benevezett kalácsok mindegyike régi recept szerint készült, az akkori természetes alapanyagokból, tehát nem mesterséges és újkeletű porokból és krémekből. Nagyon érdekes például az, hogy a receptek a világháló ellenére is még mindig eléggé titkosak, legalábbis nagyobb részük, és talán ezért egyediek az itt található finomságok – mondta Mikustyák Éva.

Tóth Ilona

Tóth Ilona cukrász szerint mennyiségben és minőségben is talán az idei felhozatal volt a leggazdagabb: – Nagyon szorgalmasak voltak az asszonyok, és sokféle kalács érkezett, nem láttunk két egyformát. A kelt kalácsoktól kezdve a grancedlin át a kuglófig szinte minden megtalálható, ami egy ilyen rangos megmérettetéshez illik. Meglepően az idén volt tökös görhe, palacsinta és szentjános pite is, amivel eddig még nem találkoztunk, de ezen a vidéken nagyon is közkedvelt finomságoknak számítanak. Ami a sós süteményeket illeti a töpörtyűs és a túrós pogácsát emelném ki – sorolta a zsűri elnöke. A kérdésre, hogy pontozáskor milyen kritériumokat tartottak szem előtt elmondta, elsősorban a külső kinézés volt fontos: – Ha ránézünk a süteményre, az már elárulja azt, hogy milyen a minősége, azaz az íze. Nem mellékes továbbá az sem, hogy milyen régi a kalácsrecept, azaz mikor készíthették először, hiszen az egész rendezvény erről szól. Ahol észrevettük, hogy üzletből származó anyagokat használtak, az már negatív pontokat hozott. A kelt kalácsoknál különösen fontos az, hogy azok rendesen megkeljenek, átsüljenek, de ne legyenek kemények. A kuglóf például egyáltalán nem szabad, hogy kemény legyen, de a rá jellemző sajátságos forma és a minősége is fontos – tette hozzá  a szakember.

Szöllősi Gizella szenttamási háziasszony az első rendezvénytől kezdve jelen van és ezidáig már három díjat is hazavitt. Az idén hagyományos diós tortával nevezett be, a piskótától kezdve mindent kézzel vert fel és készített: – Nem titok a recept. A krémet úgy készítettem, hogy a cukrot megpörköltem, majd amikor már szép színe volt, hozzáadtam a 20 dkg diót, felöntöttem, hogy sziruppá főjön, majd besűrítettem, tettem hozzá egy kis vajat – mert régen ezt használták. A hagyományos díszítés is kézzel darált, illetve vagdalt dióval történt. Semmi új és bolti dolgot sem használtam, minden hagyományos – magyarázta Gizella. A kérdésre, hogy honnan szedi a régi recepteket, elmondta, megboldogult anyósának egy 1915-ben kiadott szakácskönyvéből már sokat kipróbált a családdal, köztük az édes finomságokat is: – Ez mellett már 10 – 12 éves koromban elkezdtem (át)írni nagyanyáim receptjeit, amiből mára több ezer összejött. A család nagyon szereti a házias ízeket, a lányom és a menyem is törekszik, segítenek sütni, pogácsát is, mást is. A családom úgy tartja: a házi mindig a legjobb, ilyesmit sehol sem lehet megvenni. Csak természetes alapanyagokat használunk, tudjuk, mit teszünk bele és mennyit, emiatt pedig az íze utánozhatatlan – mutatott rá a Citadella egyesület oszlopos tagja.

Az édes sütemény kategóriában első lett Nesebik Erzsébet (gyúrt kelt kalács), a második helyre a gunarasi Sóti Anna (böjti kalács), a harmadikra pedig Milanković Nataša (štrudlice) került.

Az édes sütik kategóriában Szabados Etelka lett az első (habos diós szelet), a második helyre Papp Rózsa, a harmadikra pedig Milena Karan került.

A sós kalácsoknál Szűcs Julianna francia kiflije bizonyult a legjobbnak, második lett Galodai Magdolna, a harmadik helyre pedig Csúzdi Borbála került, aki tejfeles pogácsával nevezett be a versenyre.

A kulturális műsor keretében fellépett a gunarasi Rozmaring asszonykórus, a helyi Pitypang Néptánc Egyesület Suttyó csoportja, a Bard néptánc egyesület fiatal táncosai, Molnár Zsolt citerán, a mindössze 4 éves Horváth Aulóra egy húsvéti dalt énekelt, továbbá Bezeg Andrea, Balázs Annamária, Salamon Lilla, Szabados Etelka és Szabó Jolán egy-egy szavalattal. Az ünnepélyes eredményhirdetést követően a vendégeket a Musical Band zenekar szórakoztatta.

Kalácsok

Kalácsok

Kalácsok

Kalácsok

 

Paraczky László