Riport

Szenttamas.rs

 

Új részleggel bővült a szenttamási egészségház gyermekosztálya

 

A szenttamási dr. Đorđe Bastić Egészségház azon akkreditált intézmények közé tartozik, amelyek fő feladata a primáris egészségvédelem, ezen belül pedig a megelőző és gyógyító szolgáltatások a község mindhárom településén: Szenttamáson, Turián és Nádalján. A szolgáltatás igénybe vevők száma a Köztárasasági Statisztikai Hivatal adatai szerint 2016-ban 15718 fő, ebből 3104 gyermek (0–18 éves korig). Az intézmény keretében a primáris egészségvedelem területén 78 egészségügyi dolgozó dolgozik.

Az intézmény teljeskörű működéséről, a tervekről, az újdonságokról és nehézségekről dr. Radivoj Ostojić megbízott igazgatót kérdeztük, aki elmondta, a primáris egészségügyi védelem mellett az egészségházban tüdővizsgálati, szemészeti, belgyógyászati valamint pszichiátriai szolgáltatás is igénybe vehető. Az intézmény techikai részlegében végzik többek között a leendő gépjárművezetők egészségügyi ellenőrzését, elsősegélynyújtási tanfolyamokat szerveznek, nem túl régóta pedig a fegyverhasználathoz szükséges orvosi ellenőrzést is végzik: − Nagyon jó az együttműködésünk az újvidéki Jugolab egészségügyi laboratóriummal, ami által a szenttamásiaknak lehetővé tettük a gyorsabb laboratóriumi vizsgálatot anélkül, hogy emiatt bárhova utazniuk kellene. Minden évben figyelmet szentelünk a betegségmegelőzési tevékenységek, akciók tervszerű megszervezésére, továbbá a szisztematikus ellenőrzésekre és a szűrésekre. Tervezéskor persze szem előtt kell tartanunk a Szerbiai Közegészségügyi Intézet módszertani utasításait. A választott orvosok az egészségházban napi szinten kortól és nemtől függően felhívják a betegek figyelmét az imént említett megelőző intézkedésekre. A választott orvosok legalább napi 1-2 alkalommal házi látogatásra mennek a betegeikhez, azokhoz, akik betegségük miatt nem tudnak bejönni az intézménybe – magyarázta a szenttamási egészségház igazgatója.



Kiemelte, külön személyzettel dolgozik a háziápolási szolgálat, amely a választott orvos, pszichológus vagy női orvos rendelete alapján napi szinten felkeresi a családokat és egyéneket. Elmondta, nem kevésbé fontos az orvosok, illetve a személyzet és a páciens közötti kommunikáció továbbfejlesztése, hiszen ez az akkreditációs folyamat ideje alatt közvetlen kihatással lehet az egészségügyi szolgáltatás minőségére.

− Intézményünk az idén júniusban átadta a reakkreditációs kérvényt, hiszen az erre vonatkozó jelenlegi dokumentáció hamarosan lejár, közben pedig a páciensek biztonságát szem előtt tartva folyamatosan emeljük az egészségvédelmi szolgáltatás minőségét. Az egészségvédelem harmadik, ugyancsak kulcsfontosságú eleme a páciens és a választott orvos közötti kölcsönös bizalom, megértés és együttműködés. Az említett három tényező nélkül nincs hatékony egészségvédelem.

– Nemrégiben a gyermekosztály új részleggel bővült. Kérem, próbálja meg összefoglalni ennek szükségességét!

– Igen, ez egy új épületszárny, amely hiányára az előző akkreditációs folyamatban külön kitértek. Arról van szó, hogy eddig a gyermekosztályon túl kicsinek bizonyult a váróterem, továbbá a beteg és az egészséges gyerekek egy helyen várták, hogy bejussanak a gyermekgyógyászba. Az alapítónak hála, elkészült egy olyan projektum, amelynek köszönhetően új, korszerű váróterem épült a gyermekosztályon, ahova a napokban a bútor is megérkezik, azt követően pedig átadjuk rendeltetésének. Az egészséges és rendszeres orvosi ellenőrzésre érkezett, továbbá a beteg gyerekekkel ezután egy-egy teljesen különálló részlegben foglalkoznak a gyermekgyógyászok. Itt kell elmondani, hogy jelenleg még két projektum készül: a nőgyógyászati osztály várótermének bővítése, továbbá tervben van egy újabb garázs építése is a mentőkocsik számára.

– Milyen távlati terveket tudna még megemlíteni?

– Nincsenek távlati terveink, ami viszont van, azt szeretnénk minél előbb megvalósítani. Ilyen például az elavult orvosi felszerelés korszerűbbre való cserélése, továbbá az egészségügyi dolgozók és munkatársak folyamatos továbbképzése. Mindezek a dolgok, köszönve az alapítónak, továbbá a hazai és külföldi támogatóknak, projektum formájában már léteznek, és hamarosan sorra kerülnek.

– Mennyire hatékony a nemrégiben bevezetett központi információs rendszer, milyenek a tapasztalatok ezen a téren?

– A választott orvossal való találkozás 2018 elejétől az egységes Szerbiai Integrált Informatív Egészségügyi Rendszer (IZIS) segítségével valósul meg. Ez a központi rendszer megkönnyíti a páciens orvosi ellenőrzésre való bejutását, akár általános, fog-, gyermekorvosról vagy nőgyógyász szakorvosról van szó. Amennyiben további kivizsgálásokra van szükség, a választott orvos a pácienst a saját egészségügyi intézményében ugyancsak ezen a rendszeren keresztül küldi, ennek hiányában pedig másodlagos, illetve harmadlagos szintre a legközelebbi vidéki intézménybe. Az IZIS által tehát csökken a várakozási idő, a páciens pedig előre tudja az osztály vagy az orvos nevét, ahova dátummal és időponttal ellátott beutalót kap. Az egésznek a hiányossága talán annyi, hogy nem lehet előre pontosan kiszámítani, egy-egy páciens mennyi időt tölt a rendelőben, illetve az orvosi ellenőrzésen, ez tehát betegtől, betegségtől függően változik – magyarázta beszélgetőtársunk.

Hozzátette, a legújabb informatikai újítás az ún. e-recept, amelyet ugyancsak az idén kezdtek el alkalmazni. Ennek a programnak a segítségével a választott orvos a páciens számára felújíthatja a már egyszer kiírt, illetve leadott receptet, amennyiben úgy ítéli meg, hogy a páciensnek továbbra is szednie kell az adott gyógyszert. Ezt elektronikus úton megteszi, tehát a páciensnek nem kell újra bemennie az egészségházba, hanem közvetlenül a gyógyszertárban felveheti a gyógyszert.

– Jelentős az egészgéház honlapja, amit rendszeresen frissítenek. Milyenek a visszajelzések ezen a téren?

– Igen, a páciensekkel való közvetlen kommunikáció mellett nem kevésbé fontos, hogy a polgárok minden egyes változásról, újdonságról időben értesüljenek, tájékozódjanak, ezért napi szinten frissítjük az egészségház honlapját, amit egyébként nagyon sokan olvasnak. Fontos kiemelni, hogy kizárólag a folyamatos kommunikáció és a közösséggel való együttműködés viheti előrébb az orvosi szolgáltatások minőségét. Ha jó az együttműködés, és az intézmény infrastrukturális felszereltsége folyamatosan javul, az nagyban hozzájárul az itteni minőséghez – mondta a szenttamási egészségház megbízott igazgazója.

 

P. L.