Művelődés

Szenttamas.rs

 

Krisztus-katonák Szenttamáson

 

A Krisztus-katonák egyedülálló húsvéti szokás Bácskában. A Krisztus-katonák feladata húsvétkor régen a papok kísérete, illetve a szentsír őrzése volt. A papok kísérésére azért volt szükség, mert olyan sokan betömörültek a templomba, hogy a pap már nem tudott közlekedni az oltár előtt, sem áldoztatni. Így a Krisztus-katonák feladata az volt, hogy utat törjenek a papnak. Manapság megváltozott a kép, a katonák a szentsírnál a nagypénteki sírbatételtől a szombat esti  feltámadásig szolgálnak.

Horváth (szül. Kancsár) Ilona  nyugalmazott tanítónő

A szép húsvéti hagyományra emlékezve a szenttamási Majoros Ferenc egykori Krisztus-katona elmondta, annakidején édesapja és nagyapja is ugyanúgy őrt állt a Szent Sírnál, mint ahogyan azt manapság is teszik a fiatalok: Nagyapám, akit ugyancsak Majoros Ferencnek hívtak, 1914-ben született, és a két világháború között volt Krisztus-katona. A II. világháború után nehéz volt az ilyen hagyományokat újraéleszteni, de nagyapám, miután 1952-ben harangozóként a templomhoz került, titokban betanított 12 legényt, akik három évvel később, 1955-ben nagypénteken este már őrt álltak a Szent Sírnál. Nagyszombaton félórás váltásokban egészen az éjféli miséig vigyázták Jézus sírját, húsvétvasárnap pedig az ünnepi szentmisén tisztelegtek az Úrnak. A következő évben, 1956-ban a katonákat először kísérték lányok, erről van fotónk is. 1957-ben húsvétkor nagy ünnepi szentmisét tartottak, amelyen a Szenttamáson tartózkodó 1956-os, magyarországi menekültekkel együtt két idemenekült vendégpap is jelen volt. Onnantól kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan voltak Krisztus-katonák Szenttamáson. Miután nagyapám idős korára való tekintettel már nem vállalta a betanításukat, az egészet úgy oldották meg, hogy a tennivalókat és a szabályokat az egyik generáció átadta a következőnek – mesélte beszélgetőtársunk.

Mint mondta, ez egy jó ideig ment is, de később leállt az egész, és feledésbe merült:  1988-ban a néhai Bezalló István, Brasnyó Gergely és Gertner Sándor eljöttek apuhoz, és megbeszélték, húsvétkor újra felelevenítik ezt a szép hagyományt. Újraindult tehát a sírvigyázás, a sorkatonaság után pedig már én is beálltam húsvétkor Krisztus-katonának. A fiatal fiúk tanítását Gergő bácsi kérésére 1999-ben vettem át, és egészen 2007-ig sikerült minden évben megszervezni a sír őrzését. Utána egy újabb szünet következett, míg 2016-ban a Hagyományápolók Klubjából felkértek, kezdjük el újra a katonák betanítását – mesélte Ferenc. Mint mondta, a katonák öltözéke fekete öltöny, fehér ing, csizma, suba és természetesen a kard.

A kérdésre, hogy a Krisztus-katonának mi a  feladata, beszélgetőtársunk elmondta, igazából a nagypénteki (esti) szentmise után kell(ene) odaállniuk a Szent Sírhoz, ahol kivont karddal, vigyázban, egymással szembe fordulva őrzik a sírt:  Ez fél órás váltásokkal szombaton egészen az esti feltámadási szentmiséig tart. A subát a lányok díszítik ki, a katonák pedig fokozva az ünnepi hangulatot, a szentmise ideje alatt vigyázban állnak az oltár mellett. Az ünnepi gyertyák díszítése is a lányok feladata, akik a Hagyományápolók Klubjának köszönve immár népviseletbe öltözve kísérik a katonákat. A csizmákat is a klub biztosította, és ezúton is köszönetet szeretnék mondani minden segítségért – mondta végezetül a Krisztus-katonák tanítómestere.

Krisztus katonák Szenttamáson 2017.

P. L.