Hírek

Szenttamas.rs

 

Március 15-ére emlékeztek az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéken

 

Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék csütörtökön rendezte meg ünnepi műsorát március 15-e alkalmából.

A jelenlévőket először a Magyar Tanszék vezetője, Toldi Éva köszöntötte, és emlékeztetett arra, hogy a szabadságharc eszméje a mai napig töretlen: ‒ Petőfi verseiből önazonosság sugárzik, az ő verseiből még tudható, hogy vannak örök értékek: a barátság, az barátság, a szerelem, az szerelem. De Petőfi írta az Akasszátok föl a királyokat! című verset is, és a forradalomnak és a lázadásnak is lett egy külön története. Erre emlékezünk, amikor március 15-éről van szó – mondta a tanszékvezető. Hozzátette, az idén kicsit másként történik az emlékezés, hiszen a középpontban az a történet áll, a kisember hogyan élte meg ezt az időszakot. Levelekből hangzanak el részletek, hisz nincs annál érdekesebb, mint megtudni, hogy 171 évvel ezelőtt hogyan éltek az emberek, és hogyan élték meg azt az időszakot, amelyről akkor már tudták, hogy történelmi. Nem tudták, hogy mi lesz a vége, de látták, hogy valami kavarog körülöttük, mutatott rá Toldi Éva.



Az ünnep alkalmából a jelenlévőket Katarina Kovačević, a Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárság segédtitkára köszöntötte.

Ózer Ágnes történész, muzeológus 1848 a vajdasági magyar történetírásban címmel tartott történelmi összefoglalót. Mint mondta, azt tapasztalta, hogy a magyar történetírás, amikor az 1848/49-es témákkal foglalkozik, kevésbé foglakozik azokkal az eseményekkel és történésekkel, amelyek tájainkat jellemzik: ‒ Ha visszalapozunk az irodalomban, láthatóvá válik, hogy az itteni történészek foglalkoztak vele, és az itteniek érdelődési körében van. Ez nem jelenti azt, hogy az itt lejátszódott eseménysorozat nem épült be a magyar történetírásba, benne van, csak annak az irodalomnak alapján, és azoknak az eseményeknek alapján, amelyek köztudottak voltak, amelyek eljutottak Pestre vagy bárhova, ahol a szabadságharc vezetősége volt. Ezért a mai előadás során az itteni történészekkel foglalkozom. Nemcsak a ma élő történészekkel, nemcsak a közelmúlt historiográfiájával, hanem a vajdasági magyar történetírás előtörténetével is, mert olyan nagy nevek állnak mögötte, mint Olchváry Ödön, Thim József és a Bács-Bodrog Megyei Történelmi Társulat.



A történelmi áttekintést követően a jelenlévők a Magyar Tanszék hallgatóinak Forradalmi levelek – levelek a forradalomból című összeállítását tekintették meg. A darab forgatókönyvének szerzője, Novák Anikó, a Magyar Tanszék tanára elmondta, a szövegkönyv arról szól, hogy a kisember hogyan éli meg a forradalmat: ‒ Igazán jó kis közös munka volt az első évfolyam hallgatóival. Oravecz Imre versével indul a műsor, utána pedig levélrészletek sorjáznak egymás után, illetve dalok, amelyeket a hallgatók tettek hozzá az előadáshoz. A kiváló műsort Albert Éva, Gavran Emma, Major Evelin, Móricz Virág Kinga, Pap Rebeka, Petro Éva, Rasztovác Henrietta és Turi Orsolya mutatta be.






 

P. L.