Hírek

Szenttamás.rs

 

 

SZENTTAMÁS:

Működik a távoktatás (6. rész.)

 

Szerbiában az általános és középiskolások számára a távoktatás a közszolgálati televízió segítségével március 17-én kezdődött. A tanítást több tévécsatorna közvetíti, segítségül pedig a digitális tankönyveket használják.

Kérdésünkre, hogy mennyire volt nehéz a távoktatásra való átállás Szenttamáson, milyen nehézségekbe ütköztek a tanárok és a diákok, néhány szenttamási középiskolást kérdeztünk. Tóth Nikoletta, az Óbecsei Gimnázium második osztályos tanulója:

− A távoktatás idején iskolánkban a tanítás úgy működik, hogy minden tanárral megvan a saját Google tantermünk, és oda küldik az anyagokat, magyarázatokat és feladatokat. A legtöbbet talán az segít a helyzeten hogy mi már az elmúlt években is ismerkedtünk ezekkel az alkalmazásokkal, de még igy is rejtenek meglepetéseket. A Google tanterem mellett még a Meet alkalmazást is előszeretettel használjuk. Vannak olyan óráink is, ahol heti kétszer-háromszor élő videóban tart órát a tanár, így mi is hozzászólhatunk a témához és kérdezhetünk is tőle. Tudásfelmérőket is szoktunk írni, ezekhez a Socrative alkalmazást és a Google documetset használjuk. Az elején nehéz volt hozzászokni, de idővel sikerült, kialakult a saját itthon tanulós rutinom. A tanárok nagyon segítőkészek, részletes prezentációkat és dokumentumot küldenek, vagy videóban magyaráznak el egy-egy dolgot. Nagy motivaciót ad az is, hogy sok dicséretet kapunk tőlük, ha pedig hibázunk, visszaküldik a javított feladatot.

Blazsanyik Zsaklina, az Óbecsei Gimnázium III. osztályos tanulója: − Szerintem az elején mindannyian egy kicsit meg voltunk ijedve, hogy milyen is lesz az online oktatás. Manapság viszont kezdjük megszokni, és nem okoz nagyobb gondot az új tanítási és tanulási módszer. A kezdetektől fogva a tanárok nagyon sokat segítettek és megértők voltak. A Google Classroom és a Meet app programokat használjuk a kapcsolattartásra. Egyszerűek, és szépen rendszerezik az anyagot, bármikor visszakereshetjük. Írunk online teszteket, beadandókat, videóbeszámolókat készítünk, néhány alkalommal videóhívásban feleltünk. A tanárainktól mindig kérdezhetünk, ők viszont külön figyelnek arra, hogy ne halmozódon az anyag, és a határidőket is rugalmasan kezelik. Mindig van elég időnk megcsinálni a feladatokat, amikben bármikor segítséget tudunk tőlük kérni. Szerintem a távoktatás egyetlen nagy hiányossága, hogy nem találkozhatunk a barátainkkal, pontosabban az iskolai közösség az, ami a legjobban hiányzik.

Balázs Nikoletta, az újvidéki Április 7-e Egészségügyi Középiskola második osztályos tanulója: − Nálunk is működik a távoktatás. Amennyiben valaki pár hónappal ezelőtt mondta volna, hogy így tanulunk majd, nem hittem volna el. Ma pedig itt tartunk. Azzal kezdeném, hogy talán az első hét volt a legnehezebb, mivel először találkoztunk a Google tanteremmel, de idővel meg lehet szokni. Mára már minden tanárral megvan a tantermünk, és az igazat megvallva az elején sokkal nehezebbnek tűnt minden. A virtuális tanterembe a tanárok feltöltik az anyagot, beszámolókat, persze nekünk is van feladatok, amit egy meghatározott időre be kell küldeni. Vannak olyan tanárok is, akik a Zoom aplikációt használják egy-egy óra megtartására, ilyen esetben itt meg tudjuk beszélni az előzőleg elküldött tanagyagot, vagy amennyiben van kérdésünk, feltehetjük. Kaptunk már teszteket is (a Google tantermen keresztül), és kérdéseket is szoktak feltenni, amiket ímélben oldunk meg. Az egészet próbálom úgy megoldani, mintha iskolába járnék, beosztom az időmet, és azt, hogy mit mikor tanulok, hiszen így mindennel a megadott határidőre elkészülök. Attól hogy nem járunk iskolába, még nincs szünet, itthon ugyanúgy tanulni kell, mint az intézményben. Azt tudom ajánlani, hogy mindenki tanuljon rendszeresen, mert ha később az iskolában visszakérik az így átvett anyagot, akkor sokkal nehezebb lesz. Ezért tanuljunk úgy, mintha iskolába járnánk, megkönnyítve ezzel a tanárok dolgát, akik tényleg harcolnak azért, hogy minél könnyebb legyen számunkra a tanulás, és hogy befejezhessük az iskolaévet. Szerintem legyünk hálásak a tanároknak, és tanuljuk meg becsületesen azt, amit elküldenek, hiszen rengeteg munkát, időt fordítottak arra, hogy összeálljon és működjön az egész távoktatás. Ami a tanulást illeti, nem mondom, hogy könnyű, éppen ellenkezőleg: megterhelő, de az ilyen körülmények között is arra törekszem, hogy minél jobb legyen. Nekem az ilyen tanulás sokkal nehezebb, mint amikor iskolába járunk, persze, az sem könnyű, de valahogy mégis jobb. A virtuális oktatás helyett inkább járnék iskolába, és szerintem ezzel nem vagyok egyedül.

 

 

szenttamas.rs