Hírek

Szenttamas.rs

 

Nagykorú lett a szenttamási Öko-tábor

Ahol a 4 évestől a 40 évesig mindenki alkotott, versenyzett, sportolt és barátkozott

A szenttamási Gyöngy, a Fejlődésben Elmaradt Személyek Egyesülete az elmúlt héten a kiserdei stadion mögötti téren immár 18. alkalommal szervezte meg igen nagy népszerűségnek örvendő ökotáborát.

Maga a tábor az értelmi fogyatékkal élők társadalmi integrációját segíti elő, amely közvetenül a természetben és a természet adta lehetőségeket maximálisan kihasználva juttatja kifejezésre a gyermekek kreativitását, fejleszti az egymás közötti kapcsolatokat (hiszen naponta több hasonló sorsú vidéki gyerek látogatja meg őket), de nem utolsósorban a mozgás, társalgás, közös műhely és csapatmunka leköti a figyelmüket.

Szabó Marinella a szenttamási egyesület defektológusa elmondta, az idei tábor is minden várakozást fölülmúlt, hiszen naponta 80 felhasználó vett részt az aktivitásokban, a legfiatalabb 4, a legidősebb 40 éves volt.

− Az egyhetes inkluzív jellegű tábor az egészséges, valamint a fejlődési fogyatékkal élő gyermekek, fiatalok és felnőttek számára is kiváló lehetőséget nyújt a barátkozásra és arra, hogy valami újat megtanuljanak. Nem voltak előítéletek, diszkrimináció, a résztvevők mindenben támogatták, segítették egymást, szocializálódtak egymással, és akár egy nagy család, a kölcsönös kommunikáció és a kölcsönös társas interakciók területén erősen összekapcsolódtak. Minden napra külön műhelymunkát szerveztünk, amely keretében a természetben található anyagokból különböző tárgyak, pl. maszkok, díszek készültek. Idén is több bemutatóval egybekötött előadást szerveztünk, amelyet a helyi rendőrállomás dolgozói, a tűzoltóság és a topolyai Vöröskereszt önkéntesei tartottak. Nagyon érdekes volt a már hagyományosnak mondható kincskereső vetélkedő, továbbá a felhasználók által szervezett különböző kísérletek és természetesen a sportversenyek, amelyek keretében a tábor lakói kosárlabdában, labdarúgásban és asztaliteniszben mérhették össze tudásukat. Idén Újvidékről, Bácsfeketehegyről, Verbászról, Zentáról, Szabadkáról, Zomborból és Nagybecskerekről érkeztek hozzánk vendégcsoportok, akik bekapcsolódtak a különböző aktivitásokba – mondta Marinella.

Julijana Stanisavljević a munka- és szociálisügyi minisztérium képviselője kifejtette, a sorrendben 18. Öko-tábort idén a minisztérium is támogatta:

− Az országban 513 hasonló, a fogyatékosokat tömörítő egyesület működik szövetségi és tartományi szinten és mindegyiket felkaroltuk. Tavaly Divčibaren volt a szövetség tábora, idén pedig Oplenacon, ahol a fogyatékkal élők számára kisebb iskola működik. Kiváló együttműködést alakítottunk ki a szülőkkel, ami ebben a munkában elengedhetetlen – fogalmazott a minisztérium képviselője.

Marko Košutić a kúlai Kék madár, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesületének elnöke elégedett a látottakkal és elmondta, a kúlai egyesület már több alkalommal is járt a szenttamási táborban, a tagság pedig aktívan bekapcsolódott a tábor mindennapi életébe.

− Nagyon jó, hogy az egész Vajdaság területéről érkeznek egyesületek, közösen dolgoznak és hogy mindenkit bekapcsolnak a munkába. Nagyon fontos az, hogy a felhasználók a természetben töltik az egész napot, szerintem ilyesmire kevés egyesületnek van lehetősége. Az mellett, hogy a műhelymunkákon természetes anyagokkal dolgoznak, a helyszínen készül el számukra az ebéd, amit azután közösen elfogyasztanak. Ilyenkor persze lehetőség nyílik ismerkedésre és tartós baráti kapcsolatok is születnek – mondta Marko Košutić.

Slavka Popić a Gyöngy egyesület elnöke emlékeztetett arra, hogy már az egyesület megalakuláskor felvetődött a kérdés, hogy hogyan tehetik tartalmasabbá a felhasználók számára a hosszú nyári szünidőt, hogy közben másokkal is társalogjanak, ismerkedjenek, és valami újat tanuljanak. Radišić Mária nyugalmazott óvónő volt az, aki elsőnek felvetette a felhasználók nyári programját, a természetben eltöltött szabadidő-program lehetőségét és javasolta, hogy hozzanak ki egy nagy sátrat a Kiserdőbe. Így indult a ma már nagykorú Öko-tábor.

− Egy-egy ilyen nagyszabású rendezvényhez mindig támogatókra van szükség, hiszen biztosítani kell a felhasználók számára a napi háromszori étkezést, az ebéd minden alkalommal itt készül a helyszínen. Ami a különböző műhelymunkákat illeti, csakis természetes anyagokkal dolgozunk, vagyis azzal, amit itt az erdőben találunk és összegyűjtünk. A tábor koordinátorain, a munkatársakon, és az önkénteseken múlik, hogy mit készítenek, de a felhasználók minden alkalommal élvezettel dolgoznak, ez mellett ismerkednek, barátkoznak és ez a legfontosabb – fogalmazott a Gyöngy egyesület elnöke.

 





 

Forrás: Magyar Szó

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs