Hírek

Szenttamas.rs

 

A jégeső következményei

A kukorica felső része penészedik, a szóján sokkal kevesebb a hüvely

Ahol az egy hónappal ezelőtti ítéletidő nem tarolta le a növényeket, ott közepes termésre lehet számítani, mondta el lapunknak Pajdl Zsuzsanna agronómus, a szenttamási Pionir birtok igazgatója.

Szavai szerint a csapadékos és hideg idő miatt néhány héttel később kezdődött a tavaszi vetés, április közepe helyett május közepén is vetettek, emiatt a növényeken még nem látszanak az érés jelei, és jelenleg úgy tűnik, hogy a betakarítás is később kezdődik. Hangsúlyozta, a klímaváltozás teljesen felborította a megszokott vetési és aratási időpontokat, gyakorlatilag megszűnni látszik a négy évszak.

− A nyáron örültünk, hogy volt elég csapadék és hogy elkerültek bennünket a trópusi hőségek, a magkukorica esetében jó volt a beporzás, de a júliusban érkezett, több mint 30 éve nem tapasztalt ítéletidő és a tyúktojás nagyságú jég szinte mindent letarolt a földeken. Ahol egy-két percig esett a jég, ott kisebbek a károk és kiheverik a növények, de ahol huzamosabb ideig esett, ott mindent tönkretett. Mivel a vállalatunk zömmel magkukorica termesztésével foglalkozik, ezért biztosítva vannak a földek, és a biztosító már több parcellán 100 százalékban elismerte a kárt. Ahol viszont a jégeső nem okozott kárt, ott a sok csapadék miatt megjelentek a különböző betegségek. A kukoricánál a már kifejlődött csöveket megsértette a jég, hiányzanak a szemek, a csutka felső része is romlásnak indult, ezzel együtt pedig a cső is penészedik. A szójánál a jég leverte az oldalsó szárakat és leveleket, ahol a növény regenerálódott, ott csak legfelül van hüvely. A későbbi vetésű napraforgó szép és jól fejlődik, a korábbi fajták 70 százalékát azonban teljesen lefejezte a jég. Az egészben a legrosszabb az, hogy a baj másfél hónappal az aratás előtt történt, amikor már kifejlett növényekről beszélünk, és ilyenkor késő elkezdeni bármilyen vegyszeres kezelést – magyarázta az agronómus.

Pajdl Zsuzsanna elmondta azt is, hogy a jég szerencsére nem egyforma intenzitással esett, így a határ nagyobb részén a növények szépen fejlődnek, ugyanakkor szaporodik és nő a gaz is. Az év első hét hónapjában a birtokon 625 liter csapadékot mértek négyzetméterenként (tavaly egész évben 650 liter eső esett), így szerinte a még talponálló növények esetében közepes termésre kell számítani.

 

 

Forrás: Magyar Szó

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs