Hírek

Szenttamas.rs

 

Templombúcsút ünnepeltek Szenttamáson

Ünnepi szentmisék, díjkiosztók, kulturális műsor és koncertek

A szenttamási római katolikus templomot 1815-ben a Szent Kereszt felmagasztalásának tiszteletére szentelték fel, a templombúcsút szeptember 14-én tartották. A Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepén arra emlékezünk, hogy 335. szeptember 13-án felszentelték a jeruzsálemi Szent Sír-bazilikát, másnap, szeptember 14-én pedig először mutatták fel a népnek a megtalált Életadó Kereszt-ereklyét.

Az ünnep előtt egy nappal a kálvárián keresztúti ájtatosságot tartottak, a búcsú napján az első szentmisére délelőtt 10, a másodikra pedig délután 17 órakor került sor. Az ünnepi hangulatot Guzsvány Izabella (mezzoszoprán) művésznő, Simovics Balázs óbecsei kántor, Ft.Horváth Ákos újvidéki káplán és Paska Imre, helyi kántor orgonajátéka és éneke fokozta.

A helyi önkormányzat képviselőin kívül jelen voltak Szenttamás magyarországi testvérvárosai, Orosháza és Jánoshalma a képviselői is.

A hittanteremben a nap folyamán megtekinthették a Kézimunka Kedvelők egyesületének kézimunka kiállítását, továbbá a Gion Nándor Emlékház által megjelent könyveket, a templomudvarban álló színpadon pedig kiosztásra kerültek az előzőleg szervezett pálinka és kalácsverseny díjai. A sorrendben II. Bácska Szíve Pálinkaverseny abszolút győztese a szenttamási Kiss Róbert lett, körtepálinkája a verseny legjobb pálinkája mellett a Falu legjobb pálinkája, és a Vilmoskörte-pálinka díjat is elnyerte.

Balázs Csilla szervező elmondta, a beérkezett mintákat ezúttal is a Szent Miklós Pálinka Lovagrend tagjai minősítették és újra nemzetközi jelleget öltött. Elégedettek a részvétellel, hiszen a 150 mintából több mint 60 aranyminősítés, 50 ezüst, 19 bronz minősítés született. Ráadásul ebből 16 aranyat szenttamási pálinkák nyertek.

A Citadella Civil Szervezet által rendezett Dédmamáink kalácsa versenyre idén öt kategóriában lehetett nevezhettek be az érdeklődők. A kelt kalácsok kategóriájában Nagy Leontina (jeges kifli) lett az első, a sós kalácsoknál Csuzdi Borbála (gyűrött töpörtyűs pogácsa), a piték kategóriájában Paska Klára (citromos szelet) nyert, a töltött pitéknél Teleki Irénke (almás-habos), a süteményeknél pedig Tóth Ottília (szilvás-citromos) süteménye került az első helyre.

A szervezet az előző évekhez hasonlóan idén is ruhagyűjtési akciót szervezett a dreai Lurkóház lakói számára:

‒ A szenttamásiak nagylelkű adomanyával ismét örömet szereztünk a gyerekeknek és az ott dolgozóknak, ugyanis nagy mennyiségű gyermekruha, lábbeli, iskolatáska jött össze. Ezúton is köszönet a mindenkinek, aki bármilyen segítséggel sikeressé tette az akciót – mondta Salamon Anetta, a szervezet tagja.

Az adományokat a Lurkóház képviselőinek adták át.

A délutáni szentmisét követően alkalmi kulturális műsor vette kezdetét, amely keretében Zsúnyi Tibor atya megajándékozta a tavaly szeptember óta megkeresztelt gyerekeket. A szenttamási Arany János Magyar Művelődési Egyesület idén az Értünk díjat Szögi Erzsébet-Ottília nyugalmazott óvónőnek adományozta oda, aki tevékenységével sokat tett az itteni magyar közösségért.

Az egyesület elnökségének döntése értelmében idén a Reménység díjat Blazsanyik Zsaklina kapta, aki aktívan részt vesz a közösségi életben, de ez mellett színészkedik és verseket is ír.

A díjakat és az elismeréseket Salamon Rudolf, az Arany János MME elnöke adta át.

Az Orosháza díj harmadik éve került kiosztásra. Ezt az elismerést minden évben, olyan személynek ítélik oda, aki sokat tett és tesz a testvérvárosi kapcsolat ápolása érdekében. Dávid Zoltán, Orosháza polgármestere a díjat idén Harangozó János kisállattenyésztőnek adta át, aki számos, rangos hazai és nemzetközi elismerés tulajdonosa.

Szenttamás másik testvérvárosa, Jánoshalma a tavalyi évhez hasonlóan, olyan személyt részesített elismerésben, aki az egyház keretén belül tevékenykedik. Idén a díjat Szokola Lajos kapta, aki önként, lelkiismeretesen és bátran végzi a templomi és templom körüli feladatokat, nyugdíjas kora ellenére is aktív tagja a magyar közösségnek.

Az önkormányzat nevében Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere mindkét testvérváros polgármesterének Milan Milošev, helyi whisky készítő adományát ajándékozta. A ajándékot Dávid Zoltán polgármesternek Brasnyó Nándor, képviselő, Czeller Zoltánnak pedig Kocsis Krisztián, a községi tanács tanácsosa adta át.

A műsor kulturális-művelődési részében felléptek a községben működő magyar csoportok, este nyolc órától Bereczki Zoltán koncertjét követhették az érdeklődők.

A rendezvény tűzijátékkal és a Szenttamási Betyárok koncertjével zárult.

 







































 

Szöveg: Paraczky László

Fotók: N. D.

Szerkeszti és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs