A szenttamási Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klub május 23-án tartotta idényzáró műsorát. A Zsebszínházban az egész estet betöltő Kultúr-mozaik elnevezésű idényzáró ünnepség keretében bemutatoztak az egyesület néptánc- és  színészcsoportjai, két kórus, valamint a kézimunkacsoport.

A közönséget és a csoportokat először Zsúnyi Tibor plébános köszöntötte, aki elmondta, a kulturális program nem csupán szórakozást, hanem találkozást, közösséget és lelki gazdagodást is jelent számunkra.

− Ez az alkalom lehetőséget teremt arra, hogy megéljük és megmutassuk értékeinket – a zenében, az irodalomban, a hagyományainkban, az emberi kapcsolatokban. Hiszen kultúránk nemcsak múltunk öröksége, hanem jövőnk záloga is. Minden ének, minden vers, minden előadás egy-egy ajándék, amit egymásnak adunk, hogy együtt építsük azt a közösséget, amelyre méltán lehetünk büszkék – fogalmazott Tibi atya.

Őt követően Munjin Szokola Erika, a Magyar Nemzeti Tanács tagja és a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola igazgatója köszöntötte, aki elmondta, a Hagyományápoló Klubbal annak megalakulása, 1997 óta gyümölcsöző kapcsolatot ápolnak:

− Örömünkre szolgál, amikor olyan sokrétű szakcsoporttal rendelkező egyesület munkáját támogathatjuk, ahol aktívan működik a néptáncosok, a kórusok és a színészek csoportja, hiszen ezek a gyerekek és fiatalok zömmel iskolánk diákjai. A klubban végzett erőfeszítések, az elvégzett munka gyümölcse meghozta és minden bizonnyal a jövőben is meghozza a várt eredményeket. Külön örülök annak, hogy több alkalommal is sikeresen együttműködtünk a klubbal, és bízok abban, hogy ez a jövőben is így marad – mondta Munjin Szokola Erika.

A zenés-táncos műsorban fellépett a klub három néptáncsoportja, a Cselefendi, a Lángocska és a Kalala, két kórus, a Csalogány és a Boróka, valamint a Süsü és a Lilomfi növendékek színjátszó csoport.

Nityetin Anasztázia a Boróka kórus tagja elmondta, az idei Szólj, síp! Szólj! vetélkedőn Szenttamási szerelmes dalokkal léptek fel, a csoportot Kovács Blanka vezeti, és ezüst minősítéssel tértek haza.

− A leánykórus helyi és vidéki rendezvényeken lépett fel, részt vettünk a karácsonyi műsorban, az Őseink zenéje rendezvényen, az aratóünnepségen és a Mikulás-váráson, de bemutatkoztunk Bácsfeketehegyen is – mondta Anasztázia.

A Lángocska néptánccsoportról Süge Magort kérdeztük, aki elmondta, legutóbb az óbecsei Kőketáncról ezüst minősítéssel tértek haza.

− Felcsíki táncokkal léptünk fel és ma este is ezt láthatja a közönség. A csoportban kilenc lány és három fiú táncol, tavaly még csak hatan voltunk. Bemutatkoztunk a turiai Kolbászfesztiválon, valamint a klub egyéb rendezvényein is. A folytatásban a júliusi péterrévei táncfesztiválra készülünk és bízunk a további fellépési lehetőségekben is – mondta Magor.

Hozzátette, a csoport koreográfusai Lakatos Ivett és Szilágyi Roland, csoportvezetőjük pedig Kovács Edina.

A Liliomfi növendékek színjátszó csoport az idényt a Krimivel átfont tini sztori a kis, zenés, szerelmetes suliban című darabban kezdte, amelyet Tóth Dániel színész írt, és ezt mutatták be a Kultúr-mozaik műsorban is.

− A ma esti bemutató az utolsó az idényben. Az előadás két bronzérmet kapott, egyiket Bácskossutfalván, a diákszínjátszó találkozóról, a másikat pedig Szabadkáról, az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedőjéről hoztuk haza. A darab egy zenés-krimi, és rendkívül érdekes. Bár az elején a szövegtanulás akadozott, szerintem egy igen érdekes előadást sikerült összehozni. A hétfős színjátszó csoport vasárnaponként tartotta a próbákat – mondta Szuknovity Aleksza, a társulat tagja.

A péntek esti műsor a Kalala néptáncsoport produkcióival kezdődött. Fodor Hanna néptáncos elmondta, jelenleg tizennégyen táncolnak:

− Az oktatók Szilágyi Roland és Lakatos Ivett. A próbákat általában hétvégeken tartjuk, egy-egy órát táncolunk, gyakorolunk. Jelenleg a Gyöngyösbokrétára készülünk, addig szerintem egyre több próbát tartunk. Ma este szatmári táncokat láthat a közönség – mondta Hanna.

Barna Teodóra és Lázár Rajda Karolina a legfiatalabb, ugyanakkor legnépesebb csoporttal dolgoznak.

− A Cselefendi csoportnak jelenleg 23 tagja van, a korhatár 4-től 9 év. Az elmúlt héten sikeresen szerepeltünk a Kőketáncon. A szülők és a közönség ma este a Mit játsszunk? című dél-alföldi gyerekjátékokat láthatja – mondta Lázár Rajda Karolina.

A klub Csalogány asszonykórusa huszonhét éve létezik. Robotka Angéla, a Hagyományápoló Klub elnöke elmondta, néhány tag betegsége miatt erősítették a csoportot, és az évzáró ünnepi műsorban már az új tagokkal bővült Csalogány csoportot láthatja a közönség. Kiemelte, az évzáró ünnepségtől függetlenül a munkával nem állnak le, ugyanis az asszonykórus készül az idei Durindóra is.

A szervezők a Kultur-mozaik műsor idején a színpadot a klub Tulipán kézimunkacsoport munkái tették ünnepélyesebbé.

Szöveg és fotó: Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső