Közös szakkörös kiállítás nyílt a szenttamási Kultúrotthonban
A Szakkör program alkotásaiból nyílt kiállítás Szenttamáson, a Kultúrotthon gelériájában. Magyarország Nemzeti Művelődési Intézetének tárgyalkotó kézműves programjához a határon túli magyar szakköri közösségek már a program indulásától kezdve csatlakoztak. A szenttamási Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klub három, a Kézimunka Kedvelők Egyesülete pedig két éve kapcsolódott be a munkába. A hagyományőrző szakkörökön ezúttal is oktatóvideók és szakavatott vezetők segítségével sajátíthatták el a résztvevők egyebek mellett a gyöngyfűzés, a gyertyaöntés, a natúrkozmetika, a szövés és a csomózás, valamint a hímzés technikáját.
Füstös Erzsébet, a Kézimunka Kedvelők Egyesületének elnöke elmondta, második alkalommal kapcsolódtak be a Szakkör programba.

− Mivel tavaly megismerkedtünk a makramé technikával, az alapokat elsajátítottuk, tulajdonképpen nem volt kérdéses, hogy folytatjuk a középhaladó technikát. Ez csomókötözés, különböző változatokban. Nagy lelkesedéssel fogtunk a munkához november végén, öten, heti rendszerességgel. Idén is kaptunk anyagot és oktatóvideókat. Ami az anyagot, alapanyagot illeti, az idén 3 és 5 milliméteres, különböző színű zsinórfonallal dolgoztunk. Hozzá kellett szokni a vastag fonal kötözéséhez, mert azzal nehezebb a csomókat szorosra kötni, de kisebb-nagyobb sikerrel megoldottuk. A másik kihívás a fonalak hossza, ami néha 12 méter hosszú is volt. A másik technika idén a gyertyaöntés volt, ami mindannyiunknak újdonságnak számított. Elsajátítottuk a mártott, a csavart, a lap gyertya készítését, öntöttünk tömbgyergyákat, és úszógyertyákat is. Megismerkedtünk a parafinnal, a méhviasszal és a műléppel, ugyanakkor próbálkoztunk a gyertya díszítésével is. A feladatokat sikeresen megoldottuk. Mindkét csoport 5-5 fővel dolgozott, de a többi csoporttag is belekóstolhatott a munkába. Idén újraindultak a jelentkezések a következő évadra, remélem ismét sikerül valami újat tanulni – fogalmazott Füstös Erzsébet.
Közben elmondta azt is, hogy a Szakkör programnak köszönhetően nagyon megkedvelte a makramé-technikát.
− Szereztem be különböző színű és vastagságú pamutfonalakat, 2 és 3 milliméter vastagságban. Eleinte felakasztható virágtartók, majd életfák készültek, végül belekezdtem a táskák készítésébe. A pamut fonalból készült táska erős, mutatós, de nincs fénye. Áttértem a szintetikus fonalakra. Először csak karkötőket készítettem 2 milliméteres szintetikus fonalból. Érdekes volt, mert ez a fonal csúszik. Ha félbehagyom a munkát, könnyen fellazul a csomó, újra kell szorítani. Később nekibátorodtam, és táskákat kezdtem készíteni 3 milliméteres szintetikus fonalból. Különböző színek és minták kombinálásával kézitáskák, hátitáskák készültek. Most előre gyártott „bőr” alapon dolgozok. A táskákba bélés is kerül. Nem nagy az igény, kevesen szeretik a kézimunkát, de nagyon szeretem csinálni – mondta a kézimunka egyesület vezetője.

A Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klub az idei évadban harmadik alkalommal tartott szakkörös kézműves foglalkozásokat. A munka három csoportban folyt. Robotka Angéla, elnök, Hagyományápoló Klub elnökasszonya elmondta, a gyertyaöntés mellett gyöngyfűzéssel és natúrkozmetikával foglalkoztak.

− A gyertyaöntés tavaly nagyon megtetszett a csoportnak, hiszen könnyen készíthető, gyorsan haladó munkáról van szó, rövid idő alatt sok termék készül. A másik foglalkozás a gyöngyfűzés, amit már harmadik éve pályázunk, és már látni, hogy a csoportban egyre minőségesebb munkák készülnek. A harmadik foglalkozásunk a natúrkozmetika. Eleinte egy kicsit bajlódtunk, mert bár nagyon érdekes és szép, volt egy kis probléma, ugyanis nem kaptunk teljes mértékű anyagot. Voltak dolgok, amiket meg kellett vásárolnunk. További nehézséget okozott, hogy az edényeket, amibe tölteni kellett a készítményeket, szintén nekünk kellett beszerezni. Mivel először csináltuk, nem voltunk felkészülve arra, hogy hogyan rendeljük meg a kis tégelyeket és üvegcséket, amikbe ezek a készítmények kerülnek. Most, így a kiállítás végén látom, hogy mindenki csodálatos munkát végzett, és remélem, hogy a közönségnek is tetszeni fog.

Szabó Jolán, a klub tagja harmadik alkalommal foglalkozott gyöngyfűzéssel.
− Első évben nehezen indultam, mert attól tartottam hogy majd nem látom jól amivel dolgozok, hiszen vannak apró gyöngyök is. Damillal, tűvel kell dolgozni, ettől is tartottam egy kicsit. De miután megpróbáltam, nagyon megtetszett, és a következő évben újra jelentkeztünk. Nagyon sok szép láncot karcsatot, kokárdát, gyűrűt, függőt csináltunk. Nagy figyelmet igénylő munka számolni és figyelni kell a szemeket, színeket pedig külön összeállítani. Mindent összegezve nem könnyű, de nagyon szép munka. Örülök annak, hogy vannak fiatal érdeklődők is – mondta Szabó Jolán.
A kiállítást Zsúnyi Tibor plébános nyitotta meg. Kiemelte, nagyon szép látni, hogy az emberek összejönnek és együtt dolgoznak:
− Ez fontos, mert ilyenkor nincs az ember egyedül. Bátorítani szeretném Önöket, mert látom azt, hogy mindez áldó hatással van az emberre. Olyan sokan vannak, akik bezárkóznak önmagukba és nem hajlandók egy kicsit sem kilépni a komfortzónából. Ez a munka igényli azt, hogy ez ember kicsit összeszedje magát, elmenjen a csoportos foglalkozásra, és tegyen kicsit a közösségért. És mindjárt jobb szívvel, jobb lélekkel és felüdült gondolkodással tud a mindennapokban ott lenni a többiek mellett. Olyan dolgokat hoznak létre, amelyek azelőtt nem voltak, ehhez csak gratulálni tudok – mondta Tibi atya.
Az egyesületek sikerrel teljesítették a feladatokat, az együttmunkálkodás eredményes volt. A helyszínen elmondták, hogy jövőre is indítanak szakköröket.
A közös kiállítás május 25-ig tekinthető meg minden munkanapon 8 és 19 óra között.
Szöveg: Paraczky László
Fotó: N. D.
máj 20, 2025 20:10 du.