Csaknem kilencszáz kiállító munkája került kiállításra Székelykevén

Június 26-a és 29-e között Székelykevén tartották meg a 26. Nemzetközi Kézimunka-kiállítás. A rendezvény fő szervezője a Vajdasági Magyar Multietnikus Hagyományápoló Kézimunka-kedvelők Szövetsége, amelyhez az idei kiállításon csatlakozott a székelykevei Varrócska kézimunkacsoport. A kiállításnak a helyi  Žarko Zrenjanin Általános Iskola adott otthont.

Paróci Mária, a szövetség elnöke és a verbászi Aranykalász kézimunkacsoport vezetője  elmondta, a kiállítás idén is nemzetközi jellegű volt, hiszen a vajdasági kézimunka-kedvelők mellett Magyarországról is érkeztek munkák.

− A székelykevei kiállításon a szövetség 42 tagcsoportja mellett 4 egyéni kiállító, két gyermekcsoport és két fogyatékosokat tömörítő csoport vett részt, azaz 879 kiállító. Mindenki névre szóló diplomát kapott, valamint négy különböző nagyságú serleget adtunk át, attól függően, hogy melyik csoport hány éve állít ki. Az 5 éve kiállítók kisebb, a 10 és 15 éve kiállítók közepes, míg a 15 évet meghaladó kiállítók pedig nagy serleget kaptak. Ezen felül külön elismeréssel jutalmaztuk az ottani egyesület és az iskolát is. A házigazdák nagyon vendégszerető emberek, akik összetartóab szervezték a rendezvényt. A gyakorlatban is láthattuk, hogy mennyire ragaszkodnak a hagyományaikhoz, és hogy tisztelik a másikat. Hála és köszönet nekik mindezért – mondta Paróci Mária, hozzátéve, hogy az idén először állítottak ki a Vajdaságban  Aszakkör program keretében működő szakkörök, amelyeket külön megjutalmaztak. Ez azért fontos, mert a csoportok új munkákat tanulhatnak tőlük.

Szenttamást két kézimunkacsoport képviselte: a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Klub Tulipán csoportja és a Kézimunka Kedvelők Egyesülete.

Még mielőtt ismertette az idei tapasztalatokat, Srek Edit, a Tulipán csoport vezetője elmondta, a székelykeveiektől átvették a vándorbotot, s ez azt jelenti, hogy jövőre Szenttamás lesz nagykiállítás házigazdája.

− Csoportunkból húszan vettünk részt a bánáti kiállításon. Sokfajta munkát készítettünk és vittünk, így például lyukhímzésest, kalocsait, pipacsost, riseljőst, tűfülest, paraszthímzésest, hamis lapos öltésest, sőt, a gyöngyfűzők munkájából is kiállítottunk néhány egyedi darabot. A csaknem 3,5 órás utazást követően a házigazdák nagyon szépen fogadtak bennünket. Az anyagok felrakása közel négy órát tartott, hazajöttünk, majd vasárnap reggel újra elmentünk, hogy leszedjük a  munkákat. Bár csoportunk tagjai is jelen voltak mindkét nap, ugyanakkor elmondható, hogy a helyiek nagyon szépen megszervezték a kézimunkák őrzését. Egy-egy tanterembe két-három csoport állított ki, és a folyosón is sok-sok alkotást láthattunk. Ami pedig a jövő évi kiállítás megszervezését illeti, a klub elnökségi ülésén úgy döntöttünk, hogy elvállaljuk. Beszéltünk az önkormányzati képviselőkkel és helyi iskola igazgatójával, támogatásukról biztosítottak bennünket. A további részletekkel az előttünk álló időszakban részletesen is foglalkozunk  – mondta Srek Edit.

A Kézimunka Kedvelők Egyesülete minden évben részt vesz a szövetségi kiállításon. Füstös Erzsébet, az egyesület elnöke elmondta, idén harminc felnőtt, két gyermek, valamint a Gyöngy, a Fejlődésben Lemaradt Személyek Egyesületének öt tagjának munkáit vitték Székelykevére.

− Kicsit aggódtunk a nagy távolság miatt, de sikerült megoldani, ugyanis a kúlai Népkör MMK kézimunkacsoportjával utaztunk együtt, amiért külön köszönettel tartozunk nekik. Ami a helyszínt illeti, Székelykevén nagyon szép kis közösség él, elmondásuk szerint a faluban élők mintegy 85 százaléka magyar. Körbevezettek bennünket a településen, bemutatták a helyi nevezetességeket. Ami pedig a kiállítást illeti, a helyi iskolában sok gyönyörű munkát láthattunk. Volt ott minden, amit a kéz el tud készíteni: különböző technikával készült hímzések, többféle fonallal horgolt munkák, kötött és szőtt alkotások, papír- és vesszőfonással készült tárgyak, és sok más is. Mi vittünk szakkörös munkákat is – mondta Füstös Erzsébet, aki szerint két szép két napot töltöttek el Bánátban, ráadásul sok új dolgot láttak, és nagyon sok kedves baráttal találkoztak.

Paraczky László

Közzétette: Németh Dezső