Hírek

Szenttamas.rs

 

Tojásfestés hagyományosan

Ma már egyszerűsített az ünnep, régen szebb volt

A szenttamási Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubjának Tulipán kézimunka csoportja szinte minden eseményen jelen van, az asszonyok hetente találkoznak egy-egy műhelymunkán. Pár nappal az ünnep előtt a kézimunkázás mellett húsvéti tojások és alkalmi ajándékok készítésével foglalkoztak, ez mellett az érdeklődőknek bemutatták a valamikori hagyományos tojásfestést is.

A 83 éves Nesebik Erzsébet a klub magalakulása óta tagja a kézimunkázó csoportnak. Arról faggatuk, hogy fiatal korában hogyan és mivel festették a húsvéti tojást.

− Valamikor nem voltak festékek, hanem hagyma héjával festettünk. Háromlevelű herét kötöttük a tojásra, majd vékony harisnyába tettünk és úgy főztük bele a hagyma héjába. Ettől a tojás szép tarka lett – mondta Erzsébet.

A hagyma héjával díszített tojás több féle képpen készült?

− Igen. Mert ha tettél rá valamilyen mintát, akkor mintás lett a tojás. Tettünk rá például füvet, vagy apró virágot, virágszirmot. Ami csak eszünkbe jutott, rákerült, és ettől lett szép tarka a tojás héja. Annakidején nem nagyon voltak elkeveredve az emberek a tojásfestéssel. Kis fészket csináltak, már amikor volt fű. Mert amikor márciusban volt a húsvét, akkor még nem nőtt ki a fű, sőt néha hó esett. A gond az volt, hogy nem egy-két gyerek volt, hanem öt-hat, így mindenkinek kellett külön fészket készíteni, s néha az egész udvar tele volt húsvéti fészekkel. A festett tojás mellé kis cukorka, csokoládé került. Ha ez nem volt, akkor almát tettek a fészekbe, vagy más apróságot. Kinek mire futotta. Néha a tojás fehéren került a fészekbe, de annak is tudtunk örülni.

Mit kaptak a locsolkodni járó fiúk?

− Piros tojást. A legtöbbször csak annyit festettünk, ahány fiút vártunk. Meg tudod mit még? Ha kinyíltak addig a nárciszok, akkor azt tűztünk a mellükre, vagy a kalapjukba. Az nagyon divat volt akkoriban. És szép volt.

Mennyire sikerült megvigyázni ezeket a hagyományokat?

− Igazából nem tudom. Ma már minden műanyag, alig van természetes anyaggal festett tojás. Valamikor divat volt a fatojás, sokan csinálták. Ma meg itt a polisztirol, ehhez nem kell semmit csinálni. Megvesszük, befestjük, így jövőre azt sem kell csinálni, csak elővesszük és belerakjuk a kosárba. Egyszerűsítve lett az ünnep, minden modern.

A klubban jelenleg hagyományos módszerrel festik a tojást. Ez hogyan történik?

− A legjobb úgy, hogy amikor főzöd, forrón beletesszük a festéket, pici ecettel. Utoljára, mikor kész és megszárad, akkor pici szalonnával vagy zsírral megdörzsöljük ami után szép fényes lesz.

Mi lesz a sorsa a ma festett tojásoknak?

Vannak unokák, majd szétosztjuk. Meg a kis szomszéd gyerek is kap, amikor átjön meglocsolni.

Srek Edit, a kézimunka csoport vezetője elmondta, a műhelymunka keretében kis kosarakat is készítenek húsvétra. Ezek műanyag gumis anyagból készülnek, melynek egyik oldala színes és fényes. Csapatmunkára van szükség, vagyis néhányan az alját készítik, páran a peremét és a kosár fülét. Kiemelte, ez is szép dekoráció az ünnepekre.

− A kézimunkázó asszonyokkal részt vettünk a vajdasági Hagyományok Háza Hálózat idei pályázatán, ahonnan hat arany és egy ezüstérmet hoztunk haza – mondta Edit.

 

 

Szöveg és fotó: Paraczky László

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs