Hírek

Szenttamas.rs

 

A megelőzés semmibe sem kerül

A Plavi krug (Kék Kör) elnevezésű fiatal és felnőtt cukorbetegeket tömörítő egyesület közhasznú egyesületként működik. Célja az országban élő cukorbetegek helyes életmódjának a kialakítása, tájékoztatása, oktatása, tanácsadása, előadások szervezése, társadalmi életük megkönnyítése. Az egyesület szenttamási szervezete 2014 szeptemberében alakult, októberben pedig hozzáláttak a munkához. Azóta több, mint 20 alkalommal ingyenes vércukorszint- és vérnyomásmérés mellett ingyenes testsúly- és magasságmérést végeztek.

Nagy visszhangja volt az egyesület legutóbbi, július 31-én, a kiserdei Öko-táborban megtartott ingyenes akciójának, ugyanis a délelőtt folyamán mintegy 80 gyerek és 23 felnőtt jelentkezett az ingyenes vizsgálatokra. Dr. Ilija Gazepov, az egyesület elnöke elmondta, hogy hat gyereknél észleltek magas vérnyomást, illetve cukorszintet, nekik külön figyelmet szenteltek, és a szülők felé is jelezték észrevételeiket. Mint mondta, lehet, hogy ezzel az ingyenes vizsgálattal hat gyermeket sikerült kimenteni a mind gyakoribb cukorbetegség karmai közül.

− Egyesületünknek az idén ez a hatodik ingyenes akciója, a NIS által támogatott, Fizikai aktivitás, energia és egészség elnevezésűprojetum harmadik akciója. Szakcsoportunk vezetőjeként mint orvost és mint a községi tanács egészségvédelemmel megbízott tanácsosát egyszerűen lenyűgöz a Gyöngy egyesület széleskörű tevékenysége, amelybe bekapcsolja a településen élő sérült gyerekeket. Az a véleményem, hogy az ilyen és hasonló tevékenységeket támogatni kell, hiszen itt a mi gyerekeinkről, szomszédainkról, barátainkról van szó. Nem csak egyéni támogatásra gondolok, hanem az egész társadalom összefogására, hiszen ezeknek a gyerekeknek szükségük van minden segítő kézre, már csak azért is, mert sokan közülük semmit sem tudnak egyedül csinálni. Magánemberként is sokszor támogatom és támogatni fogom minden megmozdulásukat – mondta Gazepov. Hozzátette, az akció folytatásaként az egyesület következő lépése egy széleskörű sportverseny megszervezése lesz a szenttamási fiatalok számára, ahol az ingyenes részvétel mellett minden benevezett csapat ajándékpólót kap. Mint mondta, ez egy kiváló lehetőség lesz arra is, hogy a fiatalok körében népszerűsítsék a sport és a testmozgás fontosságát.

Dr Ilija Gazepov

− Nem csak ez a fontos, hanem az, hogy a fizikai aktivitás mellett odafigyeljünk az egészséges táplálkozásra is. Számtalan esetben bebizonyosodott, hogy ez a két tényező akár 30 százalékkal csökkenti, illetve megelőzi a különböző betegségek kialakulását. A betegség megelőzése pedig minden ember életében a legfontosabb kell(ene), hogy legyen, mert egészsége mindenkinek csak egy van. Ha pedig már kialakult egy betegség, az orvosok a legtöbb esetben szinte azonnal a táplálkozás megváltoztatását, sok esetben a diétát javasolják, majd pedig a minél több mozgást. Mi ezeket az ilyen ingyenes vizsgálatok alkalmával minden páciensnek külön-külön is elmondjuk, hogy mire ügyeljen, étrendet javasolunk, stresszmentes életmódot, rekreációs testmozgást ajánlunk. Ezek a dolgok szinte semmibe sem kerülnek, de nagyon hatásosak a betegségek kialakulásának megelőzésében – magyarázta a szakorvos.

Konkrét kérdésre válaszolva, hogy mit tehetünk a cukorbetegség, ezen belül is az ún. 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának megelőzésére Ilija Gazepov elmondta, hogy az első és legfontosabb tényező az életmód megváltoztatása és a testsúly csökkentése. Ez részben a testmozgással, részben a táplálkozási szokások megváltoztatásával biztosítható. Mint mondta, a hirtelen történő fogyás nem vezet megfelelő eredményre, mert az esetek túlnyomó többségében rövidesen visszatér az eredeti testsúly. Úgy kell a testmozgást és a diétát felépíteni, hogy havonta maximum 2 kg-mal csökkenjen a testsúly, ez pedig napi kb. 1200 kalóriát jelent. Az étrendet úgy kell összeállítani, hogy anak legalább a felét gabona- és gyümölcsfélék alkossák, ugyanakkor minimálisra kell csökkenteni a szénhidrátok bevitelét. Utóbbi azt jelenti, hogy tartózkodni kell a cukor, az édes sütemények, továbbá az alkohol fogyasztásától, helyettük édesítőszereket, gyümölcsleveket kell fogyasztani. Feltétlenül csökkenteni kell a konyhasó bevitelét, és növelni a megfelelő növényi rostot tartalmazó zöldségfélék fogyasztását. A testmozgás, a fizikai aktivitás fokozásának jelentősége rendkívül fontos, és ez nem jelent többet, mint naponta 20-30 perces intenzív séta, úszás vagy csak egyszerű torna. A testmozgás előnyös hatása szinte néhány hét után már érezhető: csökken az inzulin rezisztencia, a vércukorszint, a koleszterin és triglicerid szintek, ugyanakkor csökken a testsúly és a vérnyomás is, viszont nő az ún, jó koleszterin szintje, a fizikai terhelhetőség, javul a közérzet, az alvás minősége, egyszóval javul az életminőség. A testsúlycsökkentést addig kell folytatni, amíg meg nem közelítjük, vagy el nem érjük az ideális testtömeg-indexet.

− 35 év munkatapasztalattal rendelkezem, és teljesen biztos vagyok abban, hogy a cukorbetegségben szenvedő páciensek 30-35 százaléka életmód-változtatással a minimálisra csökkentheti a betegséget, ezzel párhuzamosan pedig megszüntethető a gyógyszerek szedése is. Csak be kell tartani a fentebb említetteket. Tudom, hogy nehéz a testtömeg csökentése, hiszen nehéz ellenálni az édességnek, de higyjék el, ez tényleg semmibe sem kerül, azaz a gyógyulásnak nincs ára. Csak erős akarat kell hozzá – állítja Gazepov.

Mint mondta, május végén orvoskollégáival egy háromnapos, cukorbetegséggel foglalkozó nemzetközi konferencián vett rész Belgrádban, ahol egy finn és egy amerikai kutatás bebizonyította, hogy az össz lakosság 58 százalékánál, akik túlsúlyosak, fizikailag passzívak, és akiknél akár öröklődés vagy más formában fennáll a cukorbetegség kialakulása, az egészséges életmódra való áttéréssel teljes egészében megszűntethető a veszély.

Arról, hogy szenttamási vonatkozásban mi a helyzet, a turiai orvos elmondta, a legnagyobb gond az, hogy a polgárok nem járnak rendszeresen orvosi ellenőrzésre, túlsúlyosak és nem figyelnek az étrendjükre. Nem annyira a cukorbetegség kialakulásával, inkább a magas vérnyomással van baj. Ennek következményeként pedig több más betegség jelentkezik, amelyek más sokkal nehezebben, és csak gyógyszeres kezelésssel gyógyíthatók vagy tarthatók egyensúlyban.

− Az embereknek azt kell megérteniük, hogy nem akkor kell orvoshoz fordulni, amikor betegek vagyunk, hanem évente legalább egy-két alkalommal részt kell venni az ilyen és hasonló ingyenes ellenőrzéseken, amelyeket egyesületünk is szervez, és amelyeknek megelőzési célja van. Minden betegség kialakulásában a megelőzésnek kulcsfontosságú szerepe van. Ez a legfontosabb – szögezte le a szenttamási Plavi krug (Kék Kör) elnevezésű Fiatal és Felnőtt Cukorbetegek Egyesületének elnöke.

Dr Ilija Gazepov munka közben

 

Paraczky László