Hírek

Szenttamas.rs

 

Élmény, tánc és lelki feltöltődés

A Jézus Barát Gyalogtúra első tábora zajlik Szenttamáson

A szenttamási római katolikus templom udvara és a mögötte lévő telek ad otthon idén két alkalommal a Jézus Barát Gyalogtúrának, amely a résztvevők számát tekintve Vajdaság legnagyobb katolikus tábora. Az első táborra július 18-a és 22-e, a másodikra pedig 25-től 29-ig kerül sor.

A Jézus Barát Gyalogtúra tábort 2003 óta szervezik a 12-18 éves korosztály számára, átlagosan 200-250 résztvevővel. Az első táborlakók már hétfőn délután megérkeztek a szenttamási templomkertbe és a mögötte lévő telekre. A regisztrációt követően a sátorállítás, ismerkedés és a tábornyitó volt soron, az első est pedig hagyományos tábortűzzel ért véget. A gyalogtúra kedden délelőtt kezdődött, amikor a tábor lakói a településtől mintegy 5 kilométerre lévő gyümölcsöst tekintették meg.

Balcsák Szilárd, szabadkai plébános, a tábor egyik szervezője elmondta, a Jézus Barát Gyalogtúra tábor elsődleges célja, hogy Jézus legyen az első helyen, és hogy megismerjék az ő végtelen szeretetét. A másik fő cél a lehetőség biztosítása, hogy a gyerekek egymással találkozzanak, barátkozzanak.

− A tábor ideje alatt nem használhatnak mobiltelefonokat és hasonló eszközöket. A cél az, hogy egymással közvetlenül találkozzanak, kommunikáljanak, megismerkedjenek. Az elnevezés harmadik szava, vagyis a gyalogtúra szerves része a programnak, naponta 15, vagy 18 kilométert gyalogolunk, és ezzel próbálunk a gyerekeknek biztosítani egyfajta kihívást, illetve hogy bebizonyítsák önmaguknak és környezetüknek, hogy képesek az ilyenfajta próbatétellel való megküzdésre – fogalmazott a szabadkai plébános. Egyúttal elmondta, a tábort a hatalmas érdeklődésre való tekintettel 2013 óta két egymást követő időszakban szervezik meg, átlagosan 200 gyerekkel.

Zsúnyi Tibor, helyi plébános elmondta, az itteni közösség számára fontos, hogy Szenttamás ad otthont az idei legnépesebb keresztény szellemiségű tábornak, amely a vallásgyakorlás mellett nagy hangsúlyt fektet a mozgásra:

− Ez sokban hozzájárul ahhoz, hogy a 10-12 éven felüli gyerekek a fejlődése megerősödjön, hogy erős legyen az erkölcsi magatartásuk, az önbizalmuk és az önértékelésük, hiszen ezekre szükség van ahhoz, hogy érett, egészséges emberekké váljanak.

Nagy Judit Topolyáról érkezett, és elmondta, hogy már tíz éve visszajár a gyalogtúra-táborba. Annakidején táborlakóként, az utóbbi években pedig kisegítőként van jelen:

− Szerintem az fogja meg az embereket a táborban, hogy értékesnek érezzük magunkat. Egyrészt a saját határainkkal szembesülünk, azzal, hogy nem hisszük el magunkról azt, hogy le tudunk gyalogolni egy ekkora távot, és aztán jó érzés az, amikor látjuk azt, hogy megcsináltuk.

Hajnal Emese, a gyalogtúra szervezője és csoportvezetője nyilatkozatában kifejtette, a táborban nem használható a mobiltelefon és az egyéb kütyü, helyette az élő párbeszéd, a barátkozás, társalgás, a közös játék és a közös ima az, ami összetartja a közösséget.

− Az ébresztő után a szabadban történő mosdás, reggeli torna, imádság és a reggeli a program, majd felkészülünk a túrára, megtöltjük az üvegeket vízzel, előszedjük a kalapokat, ki-mit hozott, és kisebb csoportokban gyalogolunk. Útközben pedig megtapasztalják, hogy lehet mobiltelefon nélkül is barátkozni, társalogni. A pihenőkön, illetve az aznapi út végén egy-egy ima, bibliai idézet emlékeztet mindenkit arra, hogy igazi keresztényként éljük az életünket – fogalmazott a szabadkai tanárnő. A további úticélokról csupán annyit árult el, hogy az utolsó előtti napon 14-15 kilométert, az utolsó nap pedig 7-8 kilométeres lesz a gyalogtúra.










 

Paraczky László

Szerkesztette és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs