Hírek

Szenttamas.rs

 

Felvonták a roma lobogót a Szabadság téren

Szenttamáson (is) hagyomány a világnapra történő emlékezés

Április 8-a, a roma világnap alkalmából a szenttamási romák inkluziójáért felelős iroda kérésére az önkormányzat képviselői a Szabadság téren felvonták a roma lobogót.

Dr. Ilija Gazepov a községi tanács tagja elmondta, ezen a napon az intézményekben, de a magánszemélyek is elgondolkodhatnak azon, hogy milyen a romák helyzete ma a társadalomban.

− Egyrészt ismerjük a roma kultúrát, táncot, hagyományokat és szokásokat, másrészt látjuk a tényeket, hogy a romák még mindig rossz lakás- és higiéniai körülmények között élnek, alacsony iskolai végzettséggel. Az utóbbi 20-30 évben minden téren jelentős előrehaladásról beszélhetünk, a változások észlelhetők, de ettől sokkal többet kell tenni. A rendelkezésünkre álló adatok azt mutatják, hogy a romák átlagéletkora három évtizeddel ezelőtt 30 év alatt volt, ma jóval magasabb, de még mindig kisebb, mint az itt élő többi polgáré – mondta Gazepov.

Szavai szerint a községben 2005 és 2015 év között jelentősen javult a romák helyzete, emelkedett az általános- és középiskolába járó roma gyerekek száma, a felsőbb tanulmányok elvégzésére azonban kevesen jelentkeztek. Ezért folyamatosan dolgozni kell azon, hogy motiválják a roma fiatalokat a továbbtanulásra, és hogy megértsék, miért fontos a diploma megszerzése.

− Számomra az oktatás a legfontosabb, ez az alapja a pozitív változásnak, mert a széleskörű ismeretek megváltoztatják az emberek felfogását, új ötletek születnek, mindez pedig a jólétet is magával hozza – mondta a községi tanács tagja.

A roma zászló felvonását követően Lidija Fan, a helyi roma közösség képviselője elégedettségét fejezte ki, hogy Szenttamáson (is) hagyomány lett a világnapra történő emlékezés. Elmondta, a községben élő romák száma jelenleg négy százalék körüli.

− Konkrét intézkedések történnek, folyamatosan igyekeznek javítani a romák helyzetén, amit saját példámmal is alátámaszthatok. Munkánkkal hozzájárulhatunk nemcsak roma közzöség, hanem az egész társadalom előrehaladásához – fogalmazott Lidija Fan.

1971. április 8-án ült össze először a roma világkongresszus. A különböző cigány népcsoportokat képviselő jelenlévők elhatározták, hogy a jövőben folyamatosan együttműködnek és a nemzetközi közéletben közösen lépnek fel. A dátumot 1990 óta a roma világnapként tartják számon.

 

 

Szöveg: Paraczky László

Fotó: Aleksandar Berić

Szerkeszti és közzétette: Németh Dezső

szenttamas.rs