Egyházi hírek

Szenttamas.rs

 

Korszerűsítik a római katolikus plébánia épületét Szenttamáson

A nyár végén teljeskörű felújítás kezdődött a szenttamási római katolikus plébánián. Zsúnyi Tibor atya hivatalosan augusztus 1-jétől vette át a templomot és a plébániát a nyugdíjba vonuló Szarvas Péter atyától és a tisztelendő nővérektől. Az új plébános már az első szenttamási szentmiséjén felhívta az egyházképviselők és a hívek figyelmét, hogy hamarosan változások várhatók a templomban és a plébánián, ugyanakkor türelemre, megértésre, segítségre kért mindenkit. Azóta már négy hónap eltelt, a plébánián pedig a pincétől a padlásig teljes gőzzel folynak a munkálatok. Elbontották az épület bejáratát, falakat döntöttek ki, szétszedték az udvarban álló górét, új nyílászárók kerültek beépítésre, új lépcsők készültek stb. Mindarról, amit az elmúlt időszakban történt, illetve a tervekről Zsúnyi Tibor atyát faggattuk:

Ha jól emlékszem, az első újdonság, amire mindannyian felfigyeltünk, a két nagy monitor elhelyezése volt a templomban?

Így igaz. Szokták mondani, hogy haladni kell a korral. Sajnos vagy sem, de egyre kevesebbet vesszük kezünkbe a könyvet. A műszaki lehetőségek megengedték, az egyik TV árát egy jó szándékú adakozó kifizette, és beszereltettük a képernyőket. Egy ideig talán idegen a templomban, de lassan megszokjuk. Most rajtunk áll, hogy kihasználjuk, és bátran imádkozzunk, énekeljünk. Régi mondás és nagy bölcsesség van benne: „aki énekel, az kétszeresen imádkozik”. A gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt szép hangjuk van Szenttamáson, csak kicsit bátortalanok vagyunk, mert megszólnak. Miután Isten olyan hanggal áldott meg, amely neki jó, ne bíráljuk felül a másikat.

Több alkalommal is bejelentette, hogy a plébánián és a templomban is változások lesznek. Mire célzott ezzel?

A templomban a belső díszvilágítást szeretnénk megoldani, illetve a toronyóra elindítását. Hála Istennek, hogy elődöm, ft. Szarvas Péter atya olyan épületet hagyott a közösségre, amely megfelel a 21. század követelményeinek. A tetőszerkezet, a falak nedvességtől való megóvása, a padlófűtés, az orgona megjavítása óriási összegeket emésztett fel. Egy tiszta, takaros templomot kaptam. Javítani, szépíteni minden lakóházat kell, különösen vonatkozik ez Isten házára. Még egy ilyen templom jelenleg nincs a Szabadkai Egyházmegyében, ahol ennyire helyén lennének a dolgok. Hálával és köszönettel tartozok, tartozunk ezért Szarvas atyának. Minden hívő ahhoz a plébániához tartozik, ahol a lakhelye van. Szenttamáson a mostani plébánia épülete 1971-ben épült ft. Sóti Máté atya idejében. Az idő vasfoga megemészti az ember alkotta építményeket, nem tartanak örökké, ha nem viseljük gondját. Elődöm biztosította a feltételeket egy nagyobb renoválásra a plébánián, amelyet jónak láttunk mihamarabb kivitelezni. Ugyanakkor gyakran emlegetem, hogy a plébános nem építész, nem tájépítész, még csak nem is víz-, gáz- vagy villanyszerelő, hanem csak Isten papja. Nekem a lelkek üdvössége a cél, ezért kér majd számon egykoron a Teremtő.

Miután a plébánia teljes egészében kiürült, az összes bútorzatot, könyveket stb. levitték a pincébe, illetve a kistemplomba, kezdetét vette az épület teljeskörű felújítása. Hogyan és mivel kezdődött a munka?

A legelső és legfontosabb a hittanterem és az iroda megléte és ezek minél célszerűbb használata. A pakolásnál a nyolcadikosoktól kezdve nagyon sokan segítettek. Hála és köszönet ezért. Gyakran megesik, hogy amikor plébániákra bemegyünk, ott egy életidegen helyzettel találkozunk. Ezt is szeretném megváltoztatni. Összetett a dolog, mert a plébánia épülete egyben a helyben lakó plébános lakása is. A kettő egybeesik, amelyből előny is tud származni. Mint minden családi háznál, itt is biztosítani kell a megélhetéshez a feltételeket. Amikor láttam, hogy az iroda elkészül, akkor már bátrabban mertem belevágni a többi helyiség felújításába. Fontosnak tartom, hogy a plébánia egyben közösségi ház is legyen, amelyre a hittanterem kiváló helyet nyújt. A plébánia lépcsőjének a jelenlegi kialakítása a visszajelzésekből ítélve jó ötletnek tűnt.

Az épületen belül nemcsak felújítás, de bontás is történik, nagyobb tágasabb helyiségek alakultak ki.

Lassan 50 éves a plébánia, és a fél évszázad alatt megváltoztak az igények. Az épület szerkezete megengedte, hogy tágasabb szobákat hozzunk létre. Az egész felújítás alatt a praktikusságra törekedtünk, vagyis hogy a plébánia épülete a mai kor elvárásainak is megfeleljen. Ilyenkor a jó tanácsok és elképzelések előjönnek az emberekből. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy egy épület lehetőségei és az anyagi források is végesek. Tiszta, világos és barátságos; számomra ez kell, hogy jellemezze a plébánia épületét.

Minden felújítást a villanyhálózat és a vizesgócok, azaz vízvezetékcsövek és lefolyók cseréjével kezdenek, hiszen ezeket beépítik, és ha minden jól megy, évtizedekig nem kell őket bántani.

Pontosan. Ennek szakszerű cseréje nem megoldható szakemberek nélkül. A régi beépített elemek elhasználódtak, gyakran megrepedeztek. Korunkban hatalmas lehetőségeket kínálnak az építészek. Ebben a nagy bőségben okosan kell engedni, és visszahúzni az elképzeléseket. Ugyanakkor tisztába vagyok vele, hogy amennyiben változás áll be, nekem, mint plébánosnak tudnom kell elengedni a dolgokat. Amennyiben az utánam jövőre kellemetlenségeket hagyok, akkor emlegetni fogja sokáig a rosszat, és ez nem hiányzik.

Az utcáról és a templomudvarból is látszik, hogy kicseréltek néhány nyílászárót. Az ajtók és ablakok ugyancsak a 70-es évek elején lettek beépítve, az anyag elhasználódott, a fa elkorhadt, a meleg kiszökött a helyiségekből...

A felújítás alatt értek bennünket meglepetések, jók és rosszak is egyaránt. A legcsodálatosabb számomra az volt, amikor egy házaspár felajánlotta az összes nyílászáró cseréjének a finanszírozását. Akkor csak arra gondoltam, hogy Uram, ez hogy lehet. Ilyennel még nem találkoztam. Nagyon könnyű olyan közösségben lenni plébánosnak, ahol az emberek magukénak érzik az egyházközséget. Az említett házaspár névtelenséget kért.

Az udvarban lévő garázs, góré is lebontásra került, illetve kerül. Milyen elképzelései vannak az udvar zárt részével, esetleg a templomudvarral?

A zárt plébániaudvarba szeretnénk egy kiülőt, hasonlót a Gion-házban lévőhöz. A templom körüli udvar elég nagy, akár egy kisebb játszótér is elfér. Látom, hogy igény van a magyar nyelvű összejövetelekre, amelynek a plébánia udvara helyet tud biztosítani. Keresztény alapokon, pártpolitikától mentesen. Idővel a mellékhelyiségeket is szeretnénk rendezni. A többi pedig legyen még a jövő titka.

A kivitelező, Jovan Tutorov helyi építészmérnök, vállalkozó csapata mi mindent fejezett be eddig, és melyek azok a külső és belső munkálatok, amelyek még hátravannak?

A felújításnál legalább két irányba indulhattunk volna el. Az egyik, amely meg is valósult, hogy az egész épületet átadjuk egy vállalkozónak, és a kivitelezőkön keresztül kész épületet kapunk vissza. A másik, hogy minden egyes felújítási ütemtervet más-más vállalkozóval beszéljük meg. Újítottam már fel egy plébániát más-más vállalkozóval, azt tapasztaltam, hogy igencsak időigényes és macerás. Így jutottunk arra az elhatározásra, hogy a szenttamási KOŠ építészeti irodához fordultunk, és a püspökség jóváhagyásával elvégezték a felújítást. Jovan Tutorov helyi építészmérnök, vállalkozó irányításával szakszerűen és gyorsan, amennyire az lehet egy építésnél, felújításnál kész plébániát kapunk vissza. Minden szobában, fürdőszobában történt egy kis változás, s ha minden jól megy, a karácsony előtti héten végeznek a nagy, látványos felújítással.

Mi a terv a hittanteremmel és a felette lévő szobákkal?

Legyen a hittanterem közösségi terem, ahova a szülők nyugodtan elengedik gyermeküket. Bármilyen közösségi alkalomra jól fel tudjuk használni, természetesen a hittanterem jellegének megfelelően. Idővel az emeleti szobákat lehet, hogy kiadnánk átutazóknak. Ez az elgondolás és a terv még „lóg a levegőben”. Végül köszönetemet és hálámat szeretném kifejezni mindazoknak, akik bármily módon támogatták a felújítást. Köszönöm a jó ötleteket, elképzeléseket, tanácsokat. Hálásan köszönjük az anyagi támogatást, amellyel az egyének, civil szervezetek, gazdálkodók, helyi vállalkozók támogattak bennünket. Köszönet az anyaországból és a külhonból származó támogatásért.










Parazky László