Interjú

Szenttamas.rs

 

A rock nem hal meg

Pénz nélkül is lehet jó koncertot és kiváló hangulatot összehozni – csak akarni kell

Nem volt füst, sült malac és harmonikaszó, de volt hideg sör, fergeteges rock and roll, gitármuzsika és tűzijáték. A szombati esőnek pedig azért lehetett örülni, mert amíg esett, a nagysátorban újra találkozhattak a rég nem látott barátok, a közönség pedig elbeszélgetett a fellépőkkel. Történt mindez június utolsó hétvégéjén Szenttamáson, az első alkalommal megrendezett kétnapos Woodrock Fesztiválon, amely a felsoroltak mellett arról marad emlékezetes, hogy a motorok és rock dübörgő ritmusa mellett a bluest játszó szaxofon hangját szinte az egész településen hallani lehetett.

Pénteken este a Besni, a Čutura, a Stare Kuke és a Grešnici, szombaton 18 órától pedig a Veliki Brat, a Boozter, a Prljavi Romeo, a Faust, a Vojvodjanski Blues Band és a Rock Riffs Of C. Killers zenekarokat láthatták és hallhattáka rockzene rajongói. Zlatko Ljubanović, a budvai (Montenegró) Goldtimers zenekar gitárosa szerint a fesztivál minden elvárásnak megfelelt, így a fellépők és a közönség is elégedetten vették tudomásul, hogy jövőre folytatják:

− Hétszáz kilométert utaztam azért, hogy fejet hajtsak a rendezvény három fő szervezője Predrag Jovanović, Lokner Bane és Tóth Attila, továbbá a motorosokat toborzó klub és az összes résztvevő előtt, hiszen minden amit a két nap alatt láttam és hallottam egy életre szóló szép emlék marad. Szerintem olyan esemény zajlott Szenttamáson, amely mindenképpen bekerül az európai rock történelmébe. Ezek az emberek bebizonyították, hogy a szilárd alapokra helyezett rock and roll muzsikának van jelene és jövője. Egyszerűbben fogalmazva: a rock nem hal meg. Minden támogatást megérdemel már magában a törekvés, hogy ezt (újra) sikerült bebizonyítani azoknak, akik eddig nem hittek az ilyesmiben – fogalmazott az ismert rockzenész.

Tóth Attila, a rendezvény fő szervezője elmondta, három évvel ezelőtt született meg az ötlet, hogy tető alá kell hozni Szenttamáson egy olyan rock-blues fesztivált, amelyen a nagyközönség előtt eddig egyáltalán, vagy csak szűk lehetőséget kapott zenekarok egy szabadtéri koncertsorozat keretében bemutassák amit tudnak, és élőben is megmutassák magukat a közönségnek. Azonban a járvány közbeszólt, így az egész szervezés idénre tolódott.

− Valójában az én ötletem volt, hogy lehetőséget kell adni az olyan zenekaroknak, akik több tíz éve együtt játszanak, több hanghordozójuk is megjelent, de soha nem kaptak lehetőséget a nagyszínpadon, mert a „nagy nevek” egyszerűen háttérbe szorították őket. Ezeket a zenekarokat főleg a zenéhez nem értő politikusok és közéleti személyiségek forszírozzák a média hathatós támogatásával, rengeteg pénzt adnak nekik egy-egy fellépésért, mi pedig, akik nem vagyunk semmivel sem rosszabb zenészek, egyszerűen háttérbe kényszerülünk, mert nem kapunk sem médiahátteret, sem lehetőséget a rádióban, tévében, hogy megmutassuk magunkat a nagyközönség előtt. Ettől függetlenül nagyon sokan ismernek bennünket, ismerik, szeretik a dalainkat – magyarázta Attila.

Szavai szerint idősebb zenészekből álló csapatokról van szó, akik évtizedek óta csupán a különböző klubokban – tehát zártkörű rendezvényeken kapnak lehetőséget a muzsikálásra, egy-egy bulin történő fellépésre. A szenttamási fesztivál célja éppen az volt, hogy ezek a nagy tapasztalattal rendelkező zenekarok ott legyenek a nagyszínpadon, és a szabadban – tehát teljesen nyitott formában mutassák meg mindazt, amit tudnak. Magyarán, hogy mi-mindenre képesek a hazai rock and roll muzsika úttörői.

− Többnyire 40−60 éves zenészekről van szó, akik egész életükben ugyanazt − mondjuk ki − örökös és tiszta rockot, vagy bluest játszottak, és elismertek a közönség részéről, de nincs alkalmuk bekerülni a bűvös körbe, a „nagy nevek” közé. Összegyűjtöttük a csapatokat, és számukra – és persze a közönség számára is teljesen ingyenes lehetőséget biztosítottunk a fellépésre, muzsikálásra, és közös bulira egy ma már ritkaszámba menő igazi rock-koncerten. A dolog másik része műszaki jellegű, hiszen a zenekarok muzsikáját digitálisan rögzítettük és a dalok egy Live korongon hamarosan megjelennek. Mindennek a hátterét a Rock ad roll Records kiadóház, a Time Machine Music TV, a Woodstock Motoros Klub, és saját vállalkozásom, a The Kid's Room Production stúdió biztosította. Kétnapos igazi rock-koncert volt az egész. Sajnos az időjárás kissé közbeszólt, a szombat délutáni eső majdnem mindent elmosott, de este szerencsére pótoltuk a napközben elmaradt produkciókat. Nagyon sokan összejöttek, szinte az egész országból érkeztek rajongók, zenészek, motorosok, hiszen a közösségi oldalakon gyorsan híre ment a rendezvénynek. Fontos megemlíteni, hogy a 10 fellépő zenekar kizárólag saját számokat játszott, átlagosan egy, másfél órán keresztül. A korlátlan muzsikálási lehetőség, a négy fal közül történő kitörés, a felszabadultság és a tiszta rock and roll hangzás képezte a fesztivál alapját, ahol végül minden részvevő és vendég nagyon elégedett volt – mondta Attila, aki egyébként a Faust együttes dobosa.

Hangsúlyozta, fontos tudni, hogy az egész rendezvényt pénz nélkül oldották meg (a távolabbról érkező zenekarok csupán útiköltség díjat kaptak), ezzel pedig azt sikerült bebizonyítani, hogy nem minden buli a pénzről szól. A hozzáértés, az összefogás, az önkéntes munka, s nem utolsósorban a bátorság és a kitartás is hoz(hat) eredményt. És hozott is. Végezetül tegyük hozzá, hogy a szenttamási lóversenypálya melletti terület kiváló hely az ilyen és hasonló jellegű koncertek megtartására, hiszen hatalmas, bekerített füves területről van szó, ahol már megvan a kellő infrastruktúra, a terület bejáratáig aszfaltút vezet, és adottak a parkolási lehetőségek is.
















 

Paraczky László

szenttamas.rs