Hírek

Újra a horvát Danijel Fak győzött

A zombori félmaraton a legrégebbi utcai verseny Szerbiában. Május 17-én 36. alkalommal rendezték meg, az idén humanitárius jelleggel. Az esemény fő futama 21 kilométeres, a rekreációs futam 5 km hosszú, az óvodások számára pedig 50 méter. A  reggeli esőt követő igen párás időben az idei félmaraton 1 óra 13 perces idővel újra a horvátországi Danijel Fak nyerte meg.

Damir Marković

Damir Marković, főszervező elmondta, az idén 9 országból csaknem 450 veresenyző érkezett a zombori félmaratonra.

Most is sokan érkeztek a szomszédos országokból, ugyanakkor Málta szigetéről, Belgiumból és Görögországból is érkeztek futók, úgyhogy nagyon büszkék vagyunk a sporteseményre. Azt is fontos kihangsúlyozni, hogy 70 versenyző érkezett Horvátországból, közülük 60 Eszékről, amire ezidáig még nem volt példa – mondta Damir.

Sárközi Árpád

Sárközi Árpád, a Somaraton atlétikai klub alapítója és a vasárnapi maraton egyik szervezője elmondta, az idei zombori félmaratonra (21,5 km) 358 versenyző nevezett be, míg 5000 méteren megközelítőleg 100-an versenyeztek. Tavaly 296 versenyző futotta le a teljes távot, az idén ez a rekord megdőlt, tette hozzá Árpád.

Nem számítottunk ilyen sok versenyzőre. Az idén először rendeznek Banja Lukán is versenyt a mai napon, és úgy nézett ki, hogy sokan odamennek, sőt oda is mentek. 182 versenyző, aki tavaly itt volt, az idén nem jelent meg, mindez mellett új versenyzők jöttek kb. 250-en. A futás továbbra is népszerű, és ennek csak örülni tudunk mi, szervezők. A legidősebb versenyző 1931-es születésű, ő Andrić Miloje Belgrádból, a legfiatalabb pedig megnyerte az 5 kilométeres versenyt, 10 éves, Hallai Anasztázia Bácstopolyáról.

Danijel Fak

A félmaratont az idén, ugyanakkor tavaly is a horvátországi Danijel Fak nyerte, aki elmondta, nehéz volt a párás, meleg időben futni:

Valóban nehéz volt. Goran Ukić, akivel fej-fej mellett haladtunk, valóban kiváló futó, és csak az utolsó kilométernél sikerült valamelyest elrugaszkodni tőle. Úgy érzem, az 1:13:05-ös idő kiváló, viszont nagyon szeretném a futamot 1:10 alá vinni. Tavaly jobbak voltak a feltételek, mégis két perccel tovább tartott célba érni. Talán jövőre sikerül megdönteni az egyéni rekordomat – mondta Danijel Fak.

A Zombori félmaratonon öt szenttamási versenyző vett részt. Zsellér Nándor és Breár János-Kukac 5000 méteren álltak rajthoz, Papp Albert, Habi Zoltán és Srdanov Dušan pedig a 21 kilométeren. Papp Albertet kivéve mindannyian sikeresek lefutották a távot. A verseny után Albert hírportálunknak elmondta, gyomorproblémákkal küszködött és 11 kilométer után feladta a futamot: Szépen indult minden, de amikor kiértünk a városból, kisütött a nap, hirtelen felmelegedett, én pedig egyszerűen levegő nélkül maradtam. Szúrást éreztem a tüdőmben, a 11. kilométernél pedig megálltam, mert hánytam. Nem maradt más hátra, feladtam. Ez már a negyedik év egymásutánban, hogy a zombori félmaratont vagy nem tudom lefutni, vagy nagyon rossz eredménnyel érek célba – panaszkodott az országos bajnok.

Szenttamási versenyzők 2015. május 17.

Habi Zoltán sikeresen vette a 21 kilométer, de mint mondta, a reggeli eső utáni párás időjárás miatt szokatlanul sokan feladták a futamot. Sok ember egyszerűen gyalogolt a városon kívül, mert nem kaptak elég levegőt. Ő maga is úgy érezte, nem bírja tovább: Szerencsére voltak még mellettem futók, és velük tartottam. Amikor kiértünk a városból, fújt a szél ugyan, de nagyon párás volt a levegő, teljesen más volt, mint az utcákon. Örülök, hogy célba értem, 1 óra 43 percet futottam – mondta a fiatal maratonfutó.

Veterán maratonfutónk, Dušan Srdanov is lefutotta a 21 kilométeres távot, és mint mondja, őt nem viselte meg ennyire a párás levegő, és a hirtelen felmelegedés sem.

A városon kívül eléggé jól fújt a szél, számomra ez nagyon kedvező volt, hűtötte a testemet. A gondot a pályaváltozás jelentette, mert nem a megszokott vonalon futottunk. Előtte sokkal jobb volt, mert egyirányba mentünk 10 kilométert, meg annyit vissza, azaz nem kellett többször ugyanott elhaladni. Az utóbbi időben sérüléssel bajlódok, a térdem fáj, ennek ellenére a versenyt egy edzésnek vettem és 1 óra 55 perc alatt sikerült lefutnom a távot, meg vagyok elégedve.

A 36. zombori félmaraton elsődleges (nem hivatalos) eredményei:

Férfi mezőny: 1. Danijel Fak (Horvátország) 1:13:05, 2. Ukić Goran (Szerbia) 1:13:09, 3. Marković Miroslav(Szerbia) 1:13:14.

Női mezőny: 1. Barać Danijela (Szerbia) 1:27:14, 2. Kiss Ágnes (Magyarország) 1:27: 51, 3. Čegar Lukić Marijana (Szerbia) 1:31:24.

Képek a Zombori versenyről 2015. május 17.