Ismét játszik a Tanyaszínház Szenttamáson

Szenttamas.rs

Ismét játszik a Tanyaszínház Szenttamáson

A már unikumnak számító vajdasági magyar vándorszínház, a Tanyaszínház egy 1978-ban fiatal színészek, rendezők és színinövendékek által alapított társulat, amely arra szerveződött, hogy a tanyavilágban, kistelepüléseken élőket színházi élményben részesítse.

Bár a színházi évad véget ért, ők éppen ezekben a napokban kezdtek el dolgozni. A csapat az idén is július 1-jén vonult ki a kavillói székhelyére, ahol máris megkezdődtek az olvasópróbák. A késő délutáni órákra időzítettük az interjút a Temerinbe tartó Magyar Attilával, a Tanyaszínház vezetőjével. A naptól menekülve találtunk egy kis hűvöst a szenttamási piactér közelében, és miután megérkezett a hideg sör, előkerült a magnó, jegyzetfüzet.

– Sorrendben a 36. nyári turnéra készül az idén a Tanyaszínház, és mától folynak az előkészületek Kavillón. Újra összeálltunk, elkezdtünk takarítani a saját udvarunkban, hogy mindazt, amit a természet egy év alatt visszafoglalt tőlünk, most újra elhódítsunk, és színházként éljük meg a kavillói művésztelepet – mondta mosolygva Öcsi.

– Melyik darab szerepel az idén a repertoáron?
– Az idei előadás címe Ilija próféta, egy lengyel szerző műve. A rendező Nagypál Gábor, a dramaturg Gyarmati Kata, a díszletekkel Janovics Erikát bíztuk meg, a jelmezterveket Boros Viktória készíti, a zenét Bakos Árpád válogatja, a plakátot már tizenéve Markulik Balázs készíti, tehát a csapatban csupa ismerős arcok találhatók. Az előadás gerincét továbbra is a színinövendékek képezik, de egy-két fiatal végzett színész és egy amatőr fiatalember is bekerült a csapatba, ami annyit jelent, hogy összesen 17-en lesznek a színpadon, és ez valamivel kevesebb a tavalyi létszámnál. Az idén 22 előadást terveztünk, bár tavaly 29-et sikerült lejátszanunk. Eléggé zsúfolt a program körülöttünk, és akarva-akaratlanul igazodnunk kell a többi színházhoz is.
– Mikor kezdődik a turné?
– A turné július 22-én indul. A kavillói bemutató július 27-én lesz, és augusztus 14-ig járjuk majd Vajdaságot. Ez azt jelenti, hogy 23 nap alatt le kell játszanunk a 22 előadást, ami megfeszített tempót hoz majd magával, és nem csak a traktorozást illetően. Húsz napunk maradt a teljes felkészülésre, ez alatt az idő alatt pedig a szó szoros értelmében 24 órás munkát kell érteni. Mi ezzel kelünk és fekszünk. Együtt ebédelünk, vacsorázunk, beosztjuk a napi teendőket: ki gyújtja a tábortüzet, ki megy a boltba, aki meg éppen ráér, az rendbe teszi az udvart, takarít vagy éppen mosogat. A többiek meg tanulnak, és folyamatosan gyakorolnak. Úgy kell bennünket elképzelni, mint egy nagy családot, ami csak akkor funkcionál tökéletesen, ha benne mindenki végzi a dolgát, ugyanakkor odafigyel a másikra, vagyis egymásra is ügyelnünk kell.
–A Tanyaszínházat illetően két újdonság is lesz az idéntől.
– Egy fotótáborocskát tervezünk tartani, július 6-án és 7-én, ami tényleg újdonságnak számít. Fotóművészeket hívtunk meg az udvarunkba, akik velünk élnek 24 órán keresztül, és ekkor tervezzük elkészíteni a csoportképeket is az itteni lapok számára. Ugyanakkor interjúk is készülnek majd, amelyekben beharangozzuk az idei turnét, viszont kíváncsiak vagyuk arra, hogy a fényképészek a lencsén keresztül hogyan látják a mi ottani életünket, milyen pillanatokat tudnak kiragadni az egészből, ami ott és körülöttünk zajlik. Ezekből a fényképekből a bemutatón egy kiállítást tartunk, később pedig ezek a felvételek megmaradnak a Tanyaszínháznak, és bízok benne, hogy még sok évig ottmaradnak a művésztelep falain, s akkor a jövő nemzedéke tudni fogja, hogy is nézett ki a 2013-as év. A másik jelentős változásról szólva el kell mondani, hogy Tanyaszínház tavalyi bemutatója nem véletlenül lett a Mérföldkő, hiszen úgy tűnik, ez a megfogalmazás valóban alá is lett támasztva. A változás előzményeiről azt kell tudni, hogy egy ideje már a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt rendezvénye vagyunk, tehát eképpen tudjuk bejárni Vajdaság sok apró települését, és tavaly eljutottunk egy két hetes bánáti kirándulásra is. Emelett párhuzamosan egy IPA-pályázat kapcsán együttműködés alakult ki a deszki (Deszk – magyarországi település) színházzal. Ennek értelmében ők a Kilóg a lóláb című darabbal eljönnek a Vajdaságba, és bizonyos értelemben ennek mi, vagyis a Tanyaszínház leszünk a házigazdája. Négy előadással mutatkoznak be nálunk, és mepróbálnak szabadtéren játszani, mint ahogyan ezt mi is tesszük. Utána augusztus végén elviszünk egy szerb nyelvű darabot hozzájuk, ez pedig a Sóska, sültkrumpli című előadás lesz. Ennyit röviden az együttműködésről, ami kialakult a két csapat között. Voltunk már náluk, ők is jönnek, megtapasztaltuk, hogyan dolgoznak, élnek, ők pedig megtapasztalják a mi vándorszínházas, szabadtéri fellépéseken alapuló munkánkat, az itteni hangulatot, és nagyon bízom abban, hogy ez egy igazi együttműködés kezdete lesz.
–Egy ideje leálltak a művésztelepen folyó munkálatok, feltételezem, hogy a nehéz gazdasági helyzet miatt.
–A kavillói művésztelepet illetően 11 ével ezelőtt mondtuk ki először azt, hogy ez a mi fészkünk. Eleinte sokan kételkedtek benne, de később mindannyian belátták, hogy komolyan gondoltuk. Pályázatot is nyertünk, látványtervek is készültek, sőt az elmúlt időszakban építkezés is folyt, egyrészt önerőből, másrészt pedig a Tartományi Nagyberuházási Alapnak köszönhetően. Az, hogy most ezzel leálltunk, úgy gondolom, nem a Tanyaszínház hibája, és nem is a Nagyberuházási Alapé. Igen, az anyagi helyzet ezt most így diktálja, mi pedig türelmesen kivárjuk, hogy újra sorra kerüljünk, és bízunk benne, hogy a hely, amit megálmodtunk, egyszer igazából el is fog készülni.

A végén még csak annyit, hogy az Ilija próféta színdarab szenttamási bemutatója agusztus 10-én lesz a Jovan Jovanović Zmaj általános iskola udvarában.

Paraczky László, 2013-07-02