Hírek

Szenttamás.rs

 

Rekormennyiségű ivóvízfogyasztás Szenttamáson

A múlt héten tovább folytatódott a kánikula, hűsíti magát mindenki, ki hogy tudja. Legalapvetőbb természetesen a jó szenttamási csapvíz, külsőleg és belsőleg egyaránt.

Arra voltunk kíváncsiak, hogy ez az időszak mennyire növeli meg a község vízfogyasztását? Van-e elegendő tartalék a Popovača forrás vízbázisában? – kérdeztük Nemanja Macurát, a Graditelj közvállalat víz- és csatornahálózattal megbízott szakosztályának vezetőjét. A szakember elmondta, hogy a nagy hőség miatt idén nyáron rekodmennyiségű ivóvíz fogyott Szenttamáson, de ennek ellenére sem kellett vízkorlátozásokat tartani. A községben teljes kapacitással 13 forráskút üzemel, ebből 2 Nádalján, 3 Turián és 8 Szenttamáson. A szakember hozzátette, hogy a község évi ivóvíz fogyasztása 800.000 köbméter, azaz, átlagban napi 2000 köbméter víz fogy, míg ezekben a nyári hónapokban a napi fogyasztás több alkalommal meghaladta a 4500 köbmétert is.

−A kutak teljes kapacitással üzemelnek, az ivóvízszolgáltatás eddig zökkenőmentes volt, a legnagyobb hőhullámot is korlátozások nélkül kibírta a rendszer. A nagy fogyasztás miatt a csövekben növekedett a nyomás, emiatt a kora reggeli, valamint a késő esti órákban a víz zavaros. A másik gond amire ugyancsak felkészültünk az, hogy a nagy hőségben az áramelosztó rendszerek is túlterheltek, vagyis áramkiesésre is számítani kell, de a vállalatnak van alternatívája, hiszen nem tervezett kikapcsolások esetén a szenttamási és turiai kutaknál automatikusan beindulnak a gázolajra működő áramfejlesztők. Nádalján viszont más a helyzet, ott az áramfejlesztő amellett, hogy kisebb kapacitású, régi típusú, kézzel kell beindítani – magyarázta a vállalat szakembere. Nádalján amúgy is évtizedek óta gond van az vízzel, a falu lakói az ivóvizet az ottani ökö-kútról hordják, de ez már nem fog sokáig tartani, ugyanis, ha minden jól megy, őszre beindul egy vízgyár építése a településen, amely tartósan megoldja az itt élők ivóvíz ellátását. Az építkezéshez már megvannak a különböző engedélyek, és amint megtörténik az építőhely villamos hálózatra való csatlakozása, megindulhatnak a munkálatok. A Graditelj dolgozói már a jövő hét folyamán elvégzik az előkészítő munkálatokat a nádaljai polgárok ideiglenes vízellátását illetően, beleértve az áramfejlesztő, az öko-kút, stb. áthelyezését. A vízgyár az elsődleges számítások szerint 20 millió dinárba kerül majd, a keretbe pedig csak maga az épület és a gépek tartoznak. Az eszközök nagyobb részét a szenttamási önkormányzat biztosította, a további összeget pedig tartományi pályázat útján sikerült előteremteni. A faluban a munkálatokkal párhuzamosan a fővezetékeket és az elzárókat is kicserélik, ugyanakkor megjavítják az elosztóaknákat is.

Ami a többi felújítási munkálatot illeti, a közbeszerzési pályázaton nyert újvidéki vállalat dolgozói jelenleg Turián a Branko Radičević utcában, ezt követően pedig a Vuk Karadžić utcában dolgoznak. Szenttamáson ezekben a napokban teljes egészében kicserélték a vízvezetéket a Köztársaság téren. Mindkét esetben a szükséges pénzt az önkormányzat biztosította.

A közvállalat szakembere elmondta, hogy a nyár vége felé, amikor csökken az ivóvíz fogyasztás, a szenttamási vásártéren levő forráskutaknál egy vízminőség javító gép üzembe helyezését tervezik, ami után egy újabb kutat tudnak a vízvezeték rendszerbe kötni. Ez a kút már megvan, de vize egyelőre nem kielégítő minőségű. Ugyanakkor a forrástelepen, a munkálatokkal párhuzamosan, egy újabb kút fúrásának előkészületei is megkezdődnek, amelyet jövő nyárra szeretnének üzembe helyezni. A két újabb kúttal remélhetőleg tovább javul majd a község ivóvíz ellátása.

Nemanja Macura elmondta azt is, hogy havi két alkalommal ellenőrzi az ivóvíz minőségét az ezzel megbízott felügyelőség, több helyről vesznek vízmintát, és soha nem tudni előre, hogy pontosan honnan. Ezt csak utólag közlik a vállalattal, miután megtörténik a víz mikrobiológiai elemzése. Legutóbb például a Laza Kostić utcában levő artézi kútról, a Nisi utcában levő, továbbá a Köztársaság téren kiépült új vezetékből vettek vízmintát. Ezt megelőzően a Sárgakút vizét is elemezték, de vettek mintákat Turián és Nádalján is. Az ivóvízet minden esetben megfelelőnek találták.

A víz- és csatornahálózattal megbízott szakosztály vezetője újból megkérte a polgárokat, hogy takarékoskodjanak az ivóvízzel, és azt célszerűen használják: − Igaz, hogy a vezetékes víz literje közel ezerszer olcsóbb, mint  a palackozott vízé, de ez nem jelenti azt, hogy a kertek locsolásától az udvar felmosásáig mindenre használhatjuk − tette hozzá.

Paraczky László